Slovenku Lenku trápí koronavirus dlouhé měsíce. Nakazila se při práci v nemocnici, nyní se potýká s Long Covid

Slovenku Lenku trápí koronavirus dlouhé měsíce. Nakazila se při práci v nemocnici, nyní se potýká s Long Covid Zdroj: Bystrica.dnes24.sk

Žila aktivním životem a pravidelně sportovala. Život o 180 stupňů jí ale změnila nákaza novým koronavirem, s jehož následky se vypořádává dlouhé měsíce. Řeč je o Slovence Lence Sochor z Banské Bystrice, která žije 16 let ve Velké Británii. Covidem se nakazila v nemocnici, kde pracuje. Koronavirus u ní však přešel do fáze Long Covid.

Koronavirus prodělala na jaře, postihl ji však Long Covid

Slovenská rodačka Lenka Sochor žije již 16 let ve Velké Británii, kde pracuje v nemocnici. “Mou prací je nakupovat nemocniční přístroje, materiály a tak dále. Na jaře jsme museli objednávat o mnoho víc “body bags”, tedy pytlů na mrtvé, než bylo dříve běžné. Osobně jsem pomáhala nosit roušky a ochranné pomůcky na jednotku intenzivní péče,” řekla slovenskému portálu Dnes 24 Lenka Sochor.

Tato žena se novým koronavirem nakazila právě letos na jaře. Že je covid pozitivní konkrétně zjistila 15. dubna. Po prodělání této nemoci myslela, že se vyléčila. Jenže koronavirus u ní přerostl v tzv. Long Covid, který postihne zhruba jednoho člověka z deseti.

“Hned jsem věděla, že to mám. Takové šílené bolesti hlavy a únavu, kvůli které jsem skoro usnula za volantem při cestě z práce, jsem ještě nikdy nezažila. Do hodiny jsem přišla o čich, tak mi to bylo jasné,” popsala Lenka.

Zdroj: Shutterstock.com Pozitivní byla celých šest týdnů

Věděla, že koronavirus je nebezpečný. Bála se o svou rodinu, a zvláště o své děti. Proto se celkem šest týdnů izolovala od ostatních ve společném rodinném domě. Kromě pokoje měla k dispozici také koupelnu a WC, které nikdo jiný nepoužíval. Díky jejímu přístupu se v Lenčině rodině nikdo další koronavirem nenakazil.

“Bylo to jako jeden velký kolotoč. Mými příznaky byly problémy s dýcháním, ztráta čichu, kašel, teploty, obrovská únava, nevolnost, příšerné bolesti hlavy čtyři týdny nonstop. Trpěla jsem i bolestmi těla, kloubů, svalů, kostí, vyrážkami po těle, bolestmi pod břichem nebo bolestí v kříži, která byla podobná jako při porodních bolestech,” vyjmenovala žena.

Lenka Sochor strávila s koronavirem pět týdnů v posteli, pozitivní byla přitom celých šest týdnů. Jak sama říká, negativní test nic neznamená. “Nebylo mi stále dobře, přetrvávaly u mě bolesti, únava, nevolnost i kašel. Snažila jsem se chodit na pětiminutové procházky, hned jsem se ale zadýchala. Bylo to náročné, ale postupně jsem cítila, že se moje plíce zlepšují,” popsala Lenka.

Zdroj: Shutterstock.com Long Covid ji zničil fyzicky i psychicky

I po dlouhých měsících po prodělání covidu se však tato žena do práce vrátit nemůže. Stále totiž trpí chronickou únavou, bolestmi v kříži, svalů, kostí a kloubů. Před několika dny se jí opět vrátil kašel a bolesti na hrudi. Má však štěstí, že zaměstnavatel její situaci chápe a v jejím uzdravení ji podporuje. 

Jak dokazuje příběh Lenky Sochor, koronavirus neohrožuje pouze starší a nemocné lidi. Tato žena totiž od svých osmi let sportovala a také v dospělém věku byla velmi aktivní. Až pětkrát do týdne chodila běhat, věnovala se boxu nebo kruhovému cvičení.

“Teď udělám pár kroků a složí mě to. Při sportování jsem byla zvyklá na fyzickou bolest, ale tohle je jiný kalibr. Zničilo mě to nejen fyzicky, ale i psychicky,” uvedla Lenka, která přiznala, že začala chodit k psycholožce. Tato žena zvláště zpochybňovačům radí, aby začali brát koronavirus konečně vážně. Jak sama říká, nikdy totiž nevíte, jak zareaguje vaše tělo.

Autor:
Publikováno: 5. 11. 2020 14:00 Nahlásit obsah