Suchý únor: Co s vámi udělá měsíc abstinence?

Suchý únor: Co s vámi udělá měsíc abstinence? Zdroj: Shutterstock.com

Někdo si dá skleničku alkoholu jen příležitostně, jiný si dopřává toto potěšení pravidelně. Ať už patříte k jakékoliv skupině, abstinence nemůže být nikdy na škodu, ba právě naopak. Stačí pouhý měsíc odříkání a změny, které vaše tělo zaznamená, vás mile překvapí.

Tím, že se vzdáte alkoholu, i když jenom na 30 dnů, rozhodně nic nezkazíte. Určitě to stojí za to, protože podle výsledků dlouhodobých studií uskutečněných agenturou Nielsen Admosphere se na hraně rizikového užívání alkoholu pohybuje téměř 51 % mužů a 44 % žen z České republiky. Dohromady je to více jak desetina všech našich obyvatel, což je v přepočtu víc jak 1 milion lidí. Docela šokující zjištění, že?

Na druhé straně, když vezmeme v úvahu, že ČR zaujímá přední místo v žebříčku pití piva, v množství vinných sklípků, které lákají turisty na ochutnávku jejich lahodného moku, palírny tu máme snad v každé vesničce, tak ono to vlastně tak trochu patří k naší kultuře.

Stačí opravdu pouze jeden měsíc abstinence?

Většina odborníků by vám řekla, že je to málo na to, aby se mohlo vaše tělo regenerovat a změnit k lepšímu. Ovšem existuje pokus, který provedl britský novinář v roce 2014 a ten jasně dokazuje, že odborníci nemají tak docela pravdu. Andy Coughlan z britského listu New Scietist přemluvil svých devět kolegů ke spolupráci na tomto testu.

Ti mu pravdivě řekli, jaké množství alkoholu pijí a on je podle toho rozdělil do skupin. Jedna abstinovala, druhá nadále pila. Celý pokus trval pět týdnů a před začátkem a po skončení testu jim byla v londýnské nemocnici podrobně vyšetřena játra, hladina glukózy a cholesterolu v krvi.

Výsledek byl překvapující, ohromil i lékaře, kteří vyšetření prováděli. Za dobu bez alkoholu poklesla hladina cholesterolu o 5 % a glukózy až o 25 %. O 15 % se snížila hladina jaterního tuku, a tím se prokázalo, že játra se částečně zregenerovala, i když pokus trval pouhých pět týdnů. Musíme také podotknout, že skupina, která se vzdala pití, naznala také změny v hmotnosti, protože úbytek jejich váhy byl v průměru 1,5 kilogramů, zlepšil se jim spánek, necítili únavu, byli soustředěnější a celkově v lepší fyzické kondici.

Je velká škoda, že tento test nepokračoval déle, protože by určitě stálo za to zjistit, kolik času potřebují játra na úplnou regeneraci. Ale jak řekl profesor Rajiv Jalan z londýnské University College, který se na testu podílel, v každém případě jsou játra odolnější vůči dalšímu ničení. Sám Andy ale varoval své čtenáře, aby si nemysleli, že pokud budou měsíc abstinovat, tak potom mohou po zbytek roku pít jako o závod. Tak, co tedy udělá měsíc bez alkoholu s vaším tělem?

Zdroj: Shutterstock.com

Váš mozek bude lépe fungovat

Všichni víme, že alkohol je vlastně jed, a to nervový jed, který napadá každou částečku vašeho těla včetně mozku. Působením alkoholu se mění chemická rovnováha, která ničí vaše mozkové buňky.

Zlepší se vám spánek

Je všeobecně známo, že alkohol uspává, ale je to jenom na chvíli. Rychle sice usnete hlubokým spánkem ale ne na dlouho. Váš spánek je trhavý a tělo si neodpočine, proto jste ráno unavení a podráždění.

Vaše kila půjdou dolů

Také jste si jistě všimli, že pokud pijete, máte obvykle větší hlad, což vede k přejídání. Navíc alkohol obsahuje velké množství kalorií, které vašemu tělu určitě nesvědčí. Když přestanete pít a budete jíst zcela běžně, tak vaše kila půjdou dolů a to už určitě stojí za úvahu.

Vaše pleť bude krásnější a zdravější

Ať se to zdá neuvěřitelné, tak i když hodně pijete, tak se vaše tělo dehydratuje. A proč? Protože pijete alkohol, který to způsobuje. Proto je důležité při pití alkoholu pít také dostatečné množství vody. Předejdete tím také kocovině, která vzniká hlavně z nedostatku vody v těle. A jsme u toho, proč abstinence zlepší vaši pleť. Pokožka při nedostatku vody vysychá a stárne, může praskat, zčervenat a dokonce se mohou objevit i ekzémy.

Zdroj: Shutterstock.com

Hladina cukru v krvi zase bude v normálu

Alkohol, který se dostane do krve, tak zamezí našemu tělu tvořit glukózu, a tím vlastně neumožní udržovat optimální hladinu cukru v krvi.

Játra budou zdravější

Jak jste se už dočetli v úvodu tohoto článku, bylo dokázáno, že po pěti týdnech abstinence se výrazně snížilo procento jaterního tuku. Jeho nadměrné množství vede totiž k poškození jater.

Vaše schopnost reprodukce se výrazně zvýší

Jak u mužů, tak i u žen má pití alkoholu za následek snížení plodnosti. Muži, kteří pijí dlouhodobě, mívají také velmi často problémy s erekcí.

Doufáme, že jsme vás dostatečně informovali o tom, že alkohol ve větším množství je metlou lidstva, která nejenže rozvrací rodiny, mění slušné lidi v trosky, ale hlavně ničí zdraví. Nedopusťte tedy, aby vám alkohol zničil život.

Autor:
Publikováno: 28. 1. 2019 13:00 Nahlásit obsah