Pitný režim. Opravdu musím vypít minimálně 2 litry denně?

Pitný režim. Opravdu musím vypít minimálně 2 litry denně? Zdroj: pixabay

V dnešním světě snadné dohledatelnosti informací si často zbytečně díky přemíře vjemů komplikujeme základní věci, jako je právě třeba hydratace našeho těla. Co do pitného režimu zařadit a co naopak vynechat? Je nutné denně vypít několik litrů vody?

Nejdůležitější informaci Vám sdělím hned na začátku. Každý z nás je individuální, a proto každý z nás potřebuje individuální zacházení. Platí to jak ve výživě, tak v příjmu tekutin. 

1. Kolik vody je můj ideální příjem? 

Na internetu najdeme spoustu kalkulaček, které nám dle kilogramů vypočítají ideální příjem tekutin pro naše tělo. Mnohdy je ale toto množství nadsazené. Nezohledňuje totiž rozdíly mezi letním a zimním obdobím, tréninkovým a netréninkovým dnem, atd. 

Jak tedy poznám, kolik vody je pro mě ideální? Tou nejjednodušší cestou je kontrola zabarvení moči. Pokud je moč tmavá (samozřejmě kromě ranní moči), pijeme málo. Pokud je bezbarvá, pijeme moc. Nejlepší je si zapisovat (appka, bloček), kolik vody denně vypiju a porovnat to. Tím najdeme optimální řešení přímo pro naše tělo!

2. Co máme zařadit do svého pitného režimu? 

Ideální odpověď už asi všichni tušíme. Nejlepším zdrojem hydratace je pro naše tělo čistá voda. Pokud Vám ale při myšlence na další skleničku přebíhá mráz po zádech, můžeme si vodu zpestřit. Fantazii se meze nekladou. Můžeme si ji dochutit citronem, limetkou, okurkou, bylinkami, nakrájeným ovocem atd. Nedochucujeme sirupem, kterým do našeho těla dostaneme akorát cukr. Do pitného režimu klidně můžeme zařadit i neslazené čaje, nebojte se ani kávy. Jen pamatujte, že káva má schopnost dehydratovat, proto do rituálu jejího popíjení zařaďmě sklenici s vodou, která nám pomůže doplnit vodu. Kávu taktéž nepočítáme do pitného režimu. 

Zdroj: Shutterstock

3. Čemu se vyhnout?

Ze svého pitného režimu vynechejme slazené limonády i jejich zero verze. Kromě prázdné chuti nás navíc obohatí pouze o sladidla, které nám nepěkně mohou zavámat se střevní mikroflórou. Vyhněme se konzumaci džusů, jejich konzumací dostaneme do těla spoustu cukru, stejně tak jako z různých smoothie. Pokud si chceme dopřát ovoce, dopřejme si ho v jeho přirozené formě. Místo třech jablíček ve smoothie zvládneme zkonzumovat jedno a navíc se obohatíme ještě o vlákninu, kterou skrývá mimo jiné slupka. 

Co si odnést? 

To, že nevypijeme internetem doporučované 3 litry tekutiny a místo toho zvládneme "pouze" 1,5 litru nutně neznamená, že jsme selhali na plné čáře. Řiďme se hlavně potřebami svého těla a pozorujme, jak reaguje. Vypusťme ze svého pitného režimu zbytečné cukry a naučme se pít vodu, která je pro naše tělo nejpřirozenější. 

Hlavně si z toho nedělat hlavu. Držím palce!

Publikováno: 8. 4. 2021 13:12 Nahlásit obsah