Švédsko a jeho benevolentní přístup ke koronaviru: Podle lékařů se tato země žene do katastrofy

Švédsko a jeho benevolentní přístup ke koronaviru: Podle lékařů se tato země žene do katastrofy Zdroj: Thesun.co.uk

Většina států Evropy přijala kvůli šíření nového koronaviru přísná opatření. Ve Švédsku, které zaznamenalo první případy nákazy nemoci COVID-19 už koncem ledna, plyne život stále běžným způsobem. Děti chodí do školy, věřící na bohoslužby, lidé mohou stále navštěvovat kavárny a bary nebo si zajít do kina či obchodu.

Švédové nemají karantény ani izolace

Švédové v současnosti neznají žádné povinné karantény nebo izolace. Švédská vláda pouze vydala doporučení, aby se doma izolovali senioři starší 70 let a také lidé, kteří pociťují příznaky koronavirového onemocnění. Ve Švédsku není ani zákaz vycházení. Platí zde pouze nařízení, které zakazuje shromažďování více než padesáti osob.

Švédští politici tvrdí, že by další restriktivní opatření vedla k ekonomické katastrofě. Navíc poukazují na to, že věří svým občanům v tom, že se budou chovat zodpovědně.

Zdroj: Dw.com Švédští lékaři sepsali petici proti liberálnímu přístupu vlády

Jelikož se ve Švédsku testuje pouze omezeně, k pondělí 6. dubna bylo v této skandinávské zemi potvrzeno takřka 6500 případů nemoci COVID-19. Zhruba 400 lidí této nemoci ve Švédsku zatím podlehlo. Zatímco švédská vláda zaujala ke koronaviru benevolentní přístup, místní lékaři bijí na poplach.

Právě švédským lékařům se nelíbí až příliš liberální přístup místních politiků k šíření koronavirové nákazy. Vadí jim, že vláda nemá okamžité plány a zaujímá spíš filozofii typu „počkej a uvidíš“. Více než dvě tisícovky švédských lékařů, vědců a univerzitních pracovníků proto podepsaly petici, v níž vyzývají vládu k tomu, aby zpřísnila omezení.

„Netestujeme dostatečně, nesledujeme kontakty nakažených, nemáme dostatečnou izolaci. Nechali jsme koronaviru volný průchod. Politici nás vedou ke katastrofě,“ apelovala profesorka Cecilia Söderberg-Nauclér.

Zdroj: Dw.com Švédsko musí podle premiéra počítat s tisícovkami mrtvých

Podle švédského premiéra Stefana Löfvena však neznamená pozvolnější postup nákazy, který je zpomalen restriktivními omezeními, automaticky také méně infikovaných a méně obětí. „Zvolili jsme zpomalování nákazy tak, aby náš zdravotní systém nebyl přetížený. I když ve Švédsku zatím probíhá šíření koronaviru pomaleji než v jiných státech, budeme mít další pacienty s těžkým průběhem nemoci, kteří potřebují intenzivní péči. Musíme počítat s tisíci mrtvých,“ uvedl v neděli 5. března švédský premiér v rozhovoru pro list Dagens Nyheter.

Co říkáte na to, jakým způsobem Švédsko přistoupilo k řešení koronavirové krize? Podělte se s námi o svůj názor do komentářů.

Autor:
Publikováno: 7. 4. 2020 15:35 Nahlásit obsah