Těhotenské chutě bývají zvláštní. Za bizarní chuť na hlínu, písek či mýdlo může syndrom pika

Těhotenské chutě bývají zvláštní. Za bizarní chuť na hlínu, písek či mýdlo může syndrom pika Zdroj: Shutterstock

Nastávající maminky patří k velkým gurmánkám. Jejich chutě se totiž vlivem těhotenství velmi mění. Některé těhotné ženy touží po sladkých, nebo naopak slaných a pikantních jídlech. Těhotenské chutě však mohou být i velmi bizarní. Pokud se vám v těhotenství sbíhají sliny na hlínu, písek či kávovou sedlinu, rozhodně zpozorněte.

Na co mají chuť těhotné ženy? Zbožňují i neobvyklé kombinace

Dalo by se říct, že těhotné ženy jsou velké gurmánky. Rády a často si pochutnávají na potravinách, kterým se v době před těhotenstvím vyhýbaly obloukem. Nejoblíbenějšími pochoutkami v době těhotenství jsou slané, kořeněné a pikantní potraviny a jídla, sladkosti a čokoláda, nakládaná zelenina včetně okurek, zmrzlina nebo sýry. 

Nastávající maminky však dokážou některé potraviny velmi neobvykle zkombinovat. Dopřávají si třeba rohlík se šlehačkou, zmrzlinu s marshmallow nebo chipsy namáčené v marinádě nebo dokonce nutelle. U těhotných žen boduje také sladko slaná kombinace pokrmů. Dobrou zprávou je, že tyto neobvyklé chutě po porodu odezní a vše se vrátí do starých kolejí.

Zdroj: Shutterstock Kdy začínají těhotenské chutě: Již v prvním trimestru

Co se podivných chutí týče, některé ženy se s nimi potýkají rovnou na počátku těhotenství. Neobvyklé chutě na potraviny, které jste dříve nejedla, jsou ostatně jedním z prvních příznaků toho, že pod srdcem nosíte nový život. 

Neobvyklé těhotenské chutě bývají nejčastější v druhém trimestru těhotenství, tedy mezi 14. a 27. týdnem. Několik týdnů před porodem oslabují nebo se úplně vytrácejí. 

Tipy, jak ovládat chutě v těhotenství

I když máte těhotenské chutě, snažte se je ovládat. Stravujte se zdravě a vyváženě, abyste do svého těla doplnila všechny důležité vitamíny, minerály a další potřebné látky.

Pokud si jídla, po kterých v těhotenství toužíte, neodepřete, jezte je s rozvahou. V opačném případě může jejich nadměrná konzumace přispívat k většímu přibírání na váze, než by bylo nutné. 

Zdroj: Shutterstock Syndrom pika: Bizarní chuť na nevýživné látky, při které zpozorněte

U těhotných žen se často objevuje tzv. syndrom pika, který je označením pro chuť na nejedlé a nevýživné látky. Při této poruše mají těhotné ženy neodolatelnou chuť například na led, hlínu, písek, omítku, mýdlo, kávovou sedlinu nebo kukuřičný škrob. Pokud vás tato neobvyklá touha přepadne v těhotenství, zpozorněte. Jak poukazují i některé vědecké studie, právě prostřednictvím syndromu pika se vaše tělo snaží říct, že mu něco chybí. 

Odborná veřejnost nejčastěji spojuje syndrom pika s nedostatkem minerálů v těle těhotné ženy. Neodolatelná chuť po nevýživných látkách se mnohdy objevuje zejména při nedostatku železa, zinku či vápníku. Jak vědci upozorňují, při doplnění těchto minerálů se obvykle syndrom pika oslabí nebo vytratí.

Těhotenské chutě a pohlaví dítěte: Co říkají babské pověry?

Na neobvyklé těhotenské chutě se zaměřují také babské pověry. Jedna z nich například tvrdí, že když má nastávající maminka nutkavou chuť na kyselá a ostrá jídla a když dále upřednostňuje uzeniny či další pikantní pochoutky, může se těšit na chlapečka. Tato těhotenská pověra dále tvrdí, že když žena v těhotenství touží naopak po sladkém, přivede na svět holčičku.

Zdroj: Healthline.com/pregnancy-hungerHealthline.com, Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Autor:
Publikováno: 11. 5. 2022 10:38 Nahlásit obsah