Tvrdý lockdown v Izraeli pomohl. Počet nových nákaz koronavirem klesá, stát uvolňuje některé zákazy a omezení

Tvrdý lockdown v Izraeli pomohl. Počet nových nákaz koronavirem klesá, stát uvolňuje některé zákazy a omezení Zdroj: Shutterstock.com

Izrael vyhlásil lockdown 18. září 2020. Zdá se, že tvrdá opatření proti koronaviru v tomto blízkovýchodním státě zabrala. Došlo totiž k poklesu nových případů nákazy koronavirem. Izrael tak nyní uvolňuje část některých tvrdých opatření, která mají zastavit další šíření covidu-19.

Na jaře 2020 patřil Izrael stejně jako Česká republika k premiantům, kteří se skvěle vypořádali s první vlnou koronavirové nákazy. Jenže již v září 2020 vykazoval v Izraeli počet potvrzených nákaz za jediný den více než pět tisíc. A tak 18. září tato devítimilionová blízkovýchodní země vyhlásila tvrdý lockdown.

Tento přístup se Izraeli vyplatil. Ještě koncem září se zde denní počet nakažených pohyboval mezi osmi až devíti tisíci. Ve středu 14. října již tento údaj klesl pod hranici dvou tisíc. Izraelská vláda proto v neděli 18. října ohlásila, že začne s mírným uvolňováním lockdownu. 

V pondělí 19. října se tak v této blízkovýchodní zemi po měsíci opět otevřely jesle a školky. Lidé mohou zase do národních parků a na pláže. Od svého domu se již mohou vzdálit dále než na jeden kilometr.

Zdroj: Shutterstock.com Od 18. října se v Izraeli opět otevřely malé podniky a restaurace mohou prodávat jídlo s sebou. Toto uvolnění se však nevztahuje k oblastem, v nichž žijí ultraortodoxní Židé, kde je nemocnost novým koronavirem stále velmi vysoká.

Podle slov premiéra Benjamina Netanjaha začne Izrael karanténu uvolňovat velmi opatrně. První fáze uvolňování opatření proti koronaviru se má protáhnout na několik měsíců až do února příštího roku. Netanjahu dále upozornil, že pokud začne počet nakažených znovu rychle růst, zákazy a omezení okamžitě obnoví.

Jak informovalo izraelské ministerstvo zdravotnictví, od začátku pandemie koronaviru Izrael zaznamenal více než 302 800 nakažených. Z toho 2 200 osob zemřelo.

Autor:
Publikováno: 21. 10. 2020 12:00 Nahlásit obsah