Možný lockdown v Česku: Co to je a jak vypadá izraelský scénář

Možný lockdown v Česku: Co to je a jak vypadá izraelský scénář Zdroj: Shutterstock.com

Slovo lockdown se v Česku v posledních dnech skloňuje stále častěji. Spekuluje se o tom, že Česká republika pravděpodobně jako druhá země po Izraeli zavede celostátní uzavírku. Co to vlastně lockdown je a jak vypadá ten izraelský?

Co to je lockdown

Lockdown můžeme volně přeložit jako uzamčení nebo celostátní uzavírku. Jako lockdown si lze představit celostátní karanténu, která bude zahrnovat i zákaz volného pohybu osob mimo místo jejich bydliště.

V každém případě podobu a rozsah lockdownu určuje vláda, a to s ohledem na aktuální situaci a nutnost určitých řešení. S lockdownem jsme se v Česku setkali již na jaře během první koronavirové vlny. 

Celostátní karanténa, která platila od 16. března 2020, omezovala pohyb osob, uzavřela hranice a nařídila zákaz vycházení bez ochrany úst a nosu. Během tohoto lockdownu byly zavřené školy a určité podniky a obchody. Lidé však mohli chodit do práce a také si nakoupit základní zboží a potraviny.

Lockdown v Izraeli platí od 18. září

Izrael, který má 9 milionů obyvatel, vyhlásil druhý lockdown 18. září 2020. A to jako reakci na to, že počet potvrzených nákaz vykazoval za jeden den 5300 na 50 tisíc provedených testů. První týden izraelského lockdownu počet potvrzených nákaz za jediný den vzrostl na 8300 při 60 tisících testech, další týden pak na 9065 při 67 tisíc testech.

Zdroj: Shutterstock.com V současné době Izrael vykazuje necelých 4 tisíce pozitivních testů denně. V tomto blízkovýchodním státě lockdown potrvá nejméně do 18. října. Izraelská vláda poukazuje na to, že lockdown zřejmě ukončí tehdy, až počet nově nakažených za den klesne pod dva tisíce případů a R se bude nalézat pod hodnotou 0,8.

Jak lockdown v Izraeli konkrétně vypadá

  • Celostátní karanténa.
  • Zákaz vycházet od bydliště na více než 1000 metrů, výjimkou je cesta do zaměstnání.
  • Uzavření škol, restaurací a obchodních center. Otevřeny jsou pouze lékárny, menší supermarkety či obchody s domácími potřebami.
  • Uzavřeny jsou také kadeřnictví nebo synagogy.
  • Zakázány jsou demonstrace.
  • Ve vnitřních prostorách se může sejít maximálně 10 osob.
  • Ve venkovních prostorách se může shlukovat nanejvýš 20 lidí.
  • Na dodržování pravidel dohlíží policie.
Autor:
Publikováno: 12. 10. 2020 13:01 Nahlásit obsah