Varovné signály, které oznamují onemocnění srdce

Varovné signály, které oznamují onemocnění srdce Zdroj: Shutterstock.com

V USA každoročně zemře na srdeční onemocnění více než 600 000 lidí bez rozdílu pohlaví. Ačkoliv jsou tato čísla překvapivá, je pořád možnost se o své zdraví starat a tím snížit riziko srdečního onemocnění.

Cvičení, zdravá strava a pravidelně lékařské prohlídky by pro každého člověka měl být základ. Avšak zvýšenou pozornost byste také měli věnovat potenciálním varovným signálům, které vám mohou zachránit i život. A pokud se u vás objeví, okamžitě navštivte svého lékaře.

Bolesti hrudníku nebo ramene

Pocit silné bolesti na hrudi nebo na rameni se jinak také nazývá angina pectoris či ischemické choroby srdeční, které se projevují bolestivými záchvaty, jež postupně mizí a bývají nejčastěji v oblasti hrudní kosti, ramen a paží.

Oteklé nohy a chodidla

Edem či nadměrné zadržování vody v těle je známkou koronární arterie, srdečního selhání a dalších kardiovaskulárních problémů. Jasnou známkou jsou silně zaříznuté ponožky v kotnících či pásky z bot na nártech.

Problémy s dýcháním

Pocit těžkosti na hrudi či jiné problémy s dýcháním jsou častým příznakem onemocnění srdce. Až 40 % žen uvedlo, že před infarktem se jim velmi ztěžka dýchalo. Způsobuje to nedostatečné množství kyslíku v krvi. Dokonce i nenápadný kašel, který zhoršuje dýchání, může být příznakem dušnosti.

Bolesti a otoky dásní

Periodontální onemocnění, včetně opuchlých nebo zduřených dásní, by mohlo být příznakem onemocnění srdce v důsledku špatného oběhu. Jestliže se tedy u vás objevují náhle otoky a bolesti dásní, svěřte se se svým problémem svému praktickému lékaři.

Zdroj: Shutterstock.com

Úzkosti

Traumatická životní událost a následně pocity úzkosti vedou ke zvýšenému riziku vzniku srdečního onemocnění. Stresující situace způsobují sníženou srdeční frekvenci a vysoký krevní tlak, což může mít za následek srdeční záchvat.

Spánková apnoe a chrápání

Dokonce i něco tak neškodného jako chrápání může naznačovat problémy se srdcem. Navíc podle studií spánková apnoe způsobuje, že jednotlivce může během spánku postihnout srdeční záchvat.

Mdloby a ztráta vědomí

Mdloby i ztráta vědomí mohou naznačovat onemocnění srdce. Tyto příznaky se objevují ve chvíli, kdy jsou tepny ucpané nebo zúžené, čímž je pro srdce mnohem obtížnější pumpovat dostatek krve.

Nepravidelný srdeční tep

Arytmie nebo nepravidelný srdeční tep, je včasným indikátorem špatně fungujícího kardiovaskulárního systému. Při tomto stavu je průtok krve do srdce omezen, takže jestli vaše srdce bije nepravidelně nebo zrychleně, informujte své lékaře.

Kožní problémy

Kožní problémy jako ekzémy nebo vyrážky jsou varovným signálem před mozkovou příhodou či infarktem. Další příznakem onemocnění srdce, i když méně častým, je bledá až namodralá kůže, která je způsobena sníženým průtokem krve či nízkou hladinou červených krvinek.

Autor:
Publikováno: 5. 8. 2018 17:54 Nahlásit obsah