Vědec Drew Harris vysvětluje, proč zůstat doma a zavřít dveře před koronavirem: Zploštíte pandemickou křivku a zachráníte životy

Vědec Drew Harris vysvětluje, proč zůstat doma a zavřít dveře před koronavirem: Zploštíte pandemickou křivku a zachráníte životy Zdroj: Shutterstock.com

Opatření přijatá Českem v souvislosti s pandemií koronaviru nejsou dle odborníků vůbec přehnaná. Pokud omezíte kontakt s druhými lidmi na minimum, snížíte tím další šíření nákazy a zajistíte, že zdravotní péče bude dostupná pro více lidí. Tento fakt ukazuje i grafický model pandemické křivky, kterou vytvořil Drew Harris z philadelphské univerzity.

Vědec Drew Harris graficky ztvárnil pandemickou křivku koronaviru

V důsledku pandemie koronaviru se v Česku uzavřely hranice, karanténa vyhlášená vládou má dopad také na svobodu každého z nás. Dochází nejen k omezování svobody pohybu, ale i shromažďování. Zavřely se školy, restaurace i některé obchody. Že je minimalizování možného kontaktu s dalšími lidmi pravděpodobně správnou cestou, potvrzuje i grafické ztvárnění pandemické křivky americkým vědcem Drewem Harrisem.

Zdroj: Twitter.com | Drew Harris

Co se stane, když se nemocnice zaplaví pacienty s koronavirem

Drew Harris pracuje jako výzkumník populačního zdraví na Thomas Jefferson University v americké Philadelphii. Tento muž je tvůrcem grafické vizualizace, která se jako lavina šíří sociálními sítěmi. V zásadě v ní ukazuje dvě varianty toho, co se stane, když se nemocnice v určitém státě zaplaví pacienty s koronavirem, kteří nutně potřebují pomoc.

Proč je důležité omezit kontakt s lidmi na minimum

Drew Harris pomocí své grafické vizualizace vysvětluje, proč je tak důležité se od co nejvíce lidí sociálně distancovat a zpomalit tak šíření viru. Tento přístup vede dle hantýrky epidemiologů ke zploštění pandemické křivky. Nedojde tak k obrovskému nárůstu počtu lidí, kteří by nákazou COVID-19 onemocněli najednou, díky čemuž budou zdravotnická zařízení kapacitně lépe zvládat nápor pacientů s koronavirem, kteří potřebují nutně pomoc.

Zdroj: Shutterstock.com Nedovolte kolaps zdravotnického systému, apeluje Drew Harris

Na druhou stranu (jak Drew Harris ve své grafické vizualizaci ukazuje), pokud by koronavirem onemocnělo obrovské množství lidí najednou, nebyl by dostatek nemocničních lůžek a nezbytného zdravotnického materiálu pro každého, kdo to nutně potřebuje. Mohlo by tak dojít ke kolapsu zdravotnictví. Tímto způsobem byl ochromen například zdravotnický systém v Itálii.

„Je důležité zpomalit šíření viru tak, aby se nákaza nevyskytla u všech lidí najednou, ale projevila se až v průběhu týdnů nebo měsíců. I když by se lidé nakazili, zdravotní systém by na případy, které potřebují nutně nemocniční péči, kapacitně stačil,“ vysvětluje Drew Harris.

Autor:
Publikováno: 16. 3. 2020 12:00 Nahlásit obsah