5 věcí, které byste měli vědět o ledvinách

5 věcí, které byste měli vědět o ledvinách Zdroj: Shutterstock

Ledviny patří mezi životně důležitý orgán, který ale při svém poškození nevysílá příliš výrazné varovné signály. Často se stává, že nemocný si problém uvědomí, až když se dostane do ordinace lékaře, a to v momentě, kdy ledviny selhávají a jediným způsobem léčby je dialýza.

Funkce ledvin

Funkcí ledvin je dostávat z těla odpadní látky, jako jsou například močovina a draslík. Ty vznikající během látkové výměny. Ledviny za minutu dokážou přefiltrovat až 1,2 litru krve. 

Příznaky nemocných ledvin

Prvotní příznaky je možné vypozorovat už z moče. Moč získává zakalenou zpěněnou formu, jelikož se v ní nachází zvýšené množství bílkovin. U onemocnění ledvin dochází k častějšímu pocitu močení v noci. Při špatně fungujících ledvinách stoupá v těle hladina močoviny, která vede k páchnoucímu dechu pacienta. Mezi další závažné projevy onemocnění ledvin patří vysoký krevní tlak, suchá, svědící kůže, ospalost, problémy se spánkem nebo otoky na končetinách.

Selhání ledvin

Pokud ledviny nefungují dlouhodobě, mluvíme o chronickém onemocnění ledvin a následném selhání. To, na rozdíl od akutního, probíhá často nepozorovaně, protože ledviny nás „nebolí“ a svou funkci mohou postupně několik let ztrácet. O chronickém selhání mluvíme v případě, když ledviny plní svou funkci na přibližně 50 % a méně a ta se zhoršuje v čase. Při akutním selhání ledvin dochází k okamžitému transportu do nemocnice, při chronickém selhání je důležité, aby ho včas odhalil lékař.

Zdroj: Shutterstock

Léčba

V rámci léčby pacient buď hned podstupuje transplantaci, nebo začíná s dialýzou. Většina z nás zná klasickou hemodialýzu, při které pacient dochází na specializované pracoviště 3x týdně a každá procedura zabere několik hodin času. Moderní medicína nabízí volbu peritoneální neboli domácí dialýzy, která probíhá v domácím prostředí a nemocný nejenže ušetří spoustu času, ale díky této metodě probíhá jeho život dál, téměř bez omezení. Pacient může pracovat, sportovat i cestovat. Navíc jsou k dispozici i přístroje, které umožňují přenos dat o léčbě online. Pacient je tak pod dozorem zdravotníka, který může jeho léčbu na dálku upravit. Vše navíc hradí pojišťovna.

Vyšetření u praktika

Pokud vám to váš praktický lékař nenabídne sám, zkuste ho požádat o vyšetření ledvin. V rámci něj vám lékař odebere vzorky moči, krve a zkontroluje krevní tlak. V případě zjištění, že něco s ledvinami není v pořádku, budete odesláni na nefrologické pracoviště, kde lékař může provést ultrazvuk, rentgen nebo CT ledvin a močových cest a další specializovaná vyšetření.

Autor:
Publikováno: 17. 1. 2023 09:37 Nahlásit obsah