Poznáte v přírodě majku fialovou? Nevědomost vás může stát zdraví

Poznáte v přírodě majku fialovou? Nevědomost vás může stát zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Krásné jarní počasí zve na delší procházky do přírody. Milujete rozkvetlé jarní rostliny, poletující motýly a bzučení včel? I když je jarní příroda krásná, číhá v ní na vás řada možných nebezpečí. Jedním z nich je majka fialová, nejjedovatější brouk Česka, který dosahuje velikosti až čtyři centimetry. Máme se jej opravdu bát?

Majka fialová: Nejjedovatější brouk Česka

Majka fialová je nádherný brouk, na kterého v přírodě narazíte pouze vzácně. Má totiž nejraději teplé oblasti České republiky s čistým životním prostředím. Majka fialová dorůstá až do velikosti čtyř centimetrů, je kovově lesklá s nádechem do fialova a má nápadně velký zadeček.

Tento druh hmyzu byste se měli naučit bezpečně poznávat. V opačném případě hrozí, že se při obdivování jeho krásy zbytečně vystavíte riziku život ohrožující otravy. Majka fialová, se kterou se setkáte hlavně na jaře, totiž skrývá nečekané nebezpečí. Pokud na ni budete sahat, nebo ji brát dokonce do ruky, začne z kloubů svých nožiček vylučovat jed kantaridin.

Zdroj: Shutterstock.com

Kantaridin: Jed, který v minulosti používali traviči

Jed kantaridin někdy pouze prochází kůží, u některých lidí způsobuje puchýře a dané místo se následně velmi špatně hojí. Kantaridin je nebezpečný hlavně po požití. Pokud byste se majky fialové dotkli a pak si neplánově olízli ruce, můžete si v důsledku tohoto jedu přivodit nevolnost, slabší jedinci nebo malé děti dokonce otravu. Kantaridin je smrtelný už v dávce 30 mg, proto jej v minulosti tak hojně používali traviči.

Jeden případ za všechny

Majce fialové se právem přezdívá nejjedovatější brouk Česka. Své o tom ví český chlapeček Oliver, který v roce 2016 skončil po nevinné hře s majkou fialovou na jednotce intenzivní péče. Když malý chlapec majku v přírodě našel, začal si s ní hrát a poté se mu udělalo špatně. Zezelenal, zvracel, trpěl bolestmi a upadal do bezvládného stavu.

Rodiče vzali malého Oliverka ihned do nemocnice. Lékaři chlapce stabilizovali, díky čemuž se tak dostal z nejhoršího. Poté strávil na jednotce intenzivní péče jednu noc na pozorování. Naštěstí vše u chlapce dopadlo bez následků.

Zdroj: Shutterstock.com „Milí rodiče, buďte na pozoru před tímto broukem jménem majka. Majka při vyrušení roní z kloubů nožek silně jedovatý výpotek s obsahem kantaridinu. Kantaridin je prudký olejovitý jed, který odrazuje dravce, kteří by si chtěli na buclatých majkách pochutnat. I na lidské kůži (při neopatrné manipulaci s těmito brouky) způsobuje svědivé puchýře. Při požití prý již došlo ke smrtelným otravám. Oliverek strávil na JIPce noc na pozorování. My jsme si prožili chvíle plné strachu, jestli bude v pořádku. Nepodceňujte prosím toto varování. Prosím sdílejte, aby o tom vědělo co nejvíce lidí,“ varovala na Facebooku veřejnost a zejména rodiče malých dětí Oliverova maminka Jana.

Plachý brouk, který sám od sebe neútočí

Ačkoli takřka vše, co jsme o majce fialové napsali, možná vyznělo nebezpečně, majka je velmi plachý brouk, který sám od sebe neútočí. Majka fialová se v přírodě nechová agresivně a člověka si vůbec nevšímá. Jedovatou tekutinu začne vylučovat, až když ji budete třeba rukou nebo klacíkem dráždit a ona vycítí potenciální nebezpečí. Proto, když majku v přírodě potkáte, nevšímejte si jí ani vy a obejděte ji obloukem. Totéž vysvětlete i svým dětem.

Autor:
Publikováno: 28. 3. 2019 10:00 Nahlásit obsah