Pěstujete na zahrádce netřesk? Tato skalnička není jenom na okrasu, má léčivé účinky srovnatelné s aloe vera

Pěstujete na zahrádce netřesk? Tato skalnička není jenom na okrasu, má léčivé účinky srovnatelné s aloe vera Zdroj: Shutterstock.com

Netřesk střešní patří k evergreenům českých zahrádek a skalek. Tento nenáročný sukulent, pro který jsou typické drobné dužnaté listy, však není jenom na parádu. Možná vás překvapí, když vám povíme, že netřesk je doslova zázrakem pro naše zdraví. V některých ohledech dokonce účinkuje lépe než tolik oblíbená aloe vera.

Netřesk střešní a jeho zapomenuté léčivé účinky

Netřesk střešní se pro své léčivé účinky hojně používal ve starověkém Řecku a Římě, byl oblíbený i na zbytku evropského kontinentu. Tato mrazovzdorná skalnička navíc svůj český název „netřesk“ nezískala pro nic za nic. Naši předkové ji totiž pěstovali ve víře, že jejich obydlí ochrání před blesky a požáry.

V současnosti je netřesk střešní častou ozdobou českých zahrádek, skalek či dekoračních zahradních nádob. Na jeho příznivé působení na lidské zdraví jsme však bohužel zapomněli. Léčivé účinky netřesku bychom přitom mohli přirovnat k tolik propagované aloe vera. V čem se tedy skrývá zdravotní přínos netřesku střešního?

Zdroj: Shutterstock.com

Pomáhá při ušních zánětech

Bolí vás ucho a za lékařem se chystáte až za několik hodin? Ať už vám do ucha jenom nafoukalo nebo máte začínající zánět středního ucha, první pomocí vám bude právě netřesk. Odřízněte nožem jeho dužnatý list a nakapejte si do ucha několik kapek čerstvé šťávy. Daný postup opakujte třikrát denně. Netřeskovou šťávu si také můžete kápnout na vatu, kterou si následně dáte přes noc do ucha.

Zbaví vás kožních problémů

Stejně jako aloe vera vás i netřesk střešní zbaví kožních problémů, jako jsou hmyzí štípance, vyrážka nebo popáleniny od slunce. V tomto případě využijte vymačkanou čerstvou šťávu, kterou budete jemně masírovat problémové místo. Na místo, které chcete léčit, zkuste přikládat také hojivé obklady z netřesku. Vyrobíte si je tak, že dužnatý list této skalničky podélně rozříznete a přiložíte jej vnitřní stranou tam, kam potřebujete.

Pomocí netřesku skalního můžete dále léčit drobné ranky, odřeniny nebo modřiny. Mírní také otoky na zhmožděninách na kolenou. Netřesk se v lidovém léčitelství využívá i k léčbě atopického ekzému a akné. Když přes nos položíte rozříznutý lístek netřesku skalního na akné, bolestivý pupínek rychleji zmizí.

Víte, že? Netřesk skalní je jeden z nejbezpečnějších přírodních prostředků proti kožním problémům. Působí chladivě, protizánětlivě a dezinfekčně a nemá téměř žádné vedlejší účinky.

Zdroj: Shutterstock.com

Uleví vám v období nachlazení a chřipek

Netřesk vám pomůže i tehdy, pokud máte rýmu či horečku, trpíte zánětem ústní dutiny, bolí vás v krku nebo jste zahlenění. Při rýmě z nachlazení si netřeskovou šťávu třikrát denně kapejte do nosu. Pokud vás bolí v krku nebo máte zánět ústní dutiny, netřeskovou šťávu si nakapejte do vody a několikrát denně ji kloktejte.

Máte-li horečku nebo jste-li zahlenění, lžíci omytých listů netřesku skalního nechte hodinu vyluhovat ve sklenici se studenou vodou. Až nápoj scedíte, můžete jej užívat dle potřeby. V průběhu dne přitom vypijte maximálně tři sklenice.

Vnitřní užívání netřesku střešního tímto způsobem není vhodné pro těhotné a kojící ženy a také děti do tří let. A to z důvodu, že netřesk obsahuje v nižším množství piperidinové alkaloidy. Pro zdravého dospělého člověka jde ovšem o bezpečnou dávku.

Autor:
Publikováno: 13. 9. 2019 13:11 Nahlásit obsah