Vše důležité o novém koronaviru: Co to je, jaké má příznaky a jak se přenáší

Vše důležité o novém koronaviru: Co to je, jaké má příznaky a jak se přenáší Zdroj: Shutterstock.com

Svět se potýká se závažným virovým onemocněním způsobeným novou formou koronaviru. Této nemoci celosvětově podlehly na tři tisíce lidí. Nový koronavirus se Česku zatím vyhýbá. Hygienici a lékaři však nevylučují, že se k nám tato nákaza velmi brzy dostane. Abyste se mohli na koronavirus připravit, měli byste o něm znát několik zásadních informací.

Co je nový koronavirus

Nový koronavirus neboli SARS-COv-2 či wuchanský koronavirus se v prosinci roku 2019 objevil v čínské provincii Chu-pej, a to konkrétně ve městě Wu-chan. Na člověka se poprvé přenesl ze zvířat, dle vědeckých analýz DNA pravděpodobně z mrtvých netopýrů či hadů, kteří se prodávali na wuchanském tržišti.

SARS-COv-2 je v současnosti sedmým známým typem lidského koronaviru. Vědecká sekvenční analýza odhalila, že nový koronavirus má vztah k viru, který způsobuje nemoc SARS.

Jakou má nový koronavirus inkubační dobu

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí poukazuje na to, že inkubační doba onemocnění novým typem koronaviru se pohybuje v řádu dvou až sedmi dnů. Podle zkušenosti některých čínských lékařů může mít koronavirus až čtrnáctidenní inkubační dobu.

Zdroj: Shutterstock.com Hlavní příznaky onemocnění novým koronavirem

Hlavní příznaky onemocnění novým typem koronaviru se podobají klasické chřipce. Tuto nemoc doprovází kýchání, suchý kašel, horečka a respirační potíže. V horším případě může nákaza novým koronavirem přerůst v těžký zápal plic, selhání ledvin a případnou smrt.

Jak zjistíte, že jste nakažení

Jestliže máte příznaky nákazy novým typem koronaviru, toto závažné onemocnění vám potvrdí, či vyloučí pouze speciální laboratorní test na přítomnost viru SARS-COv-2. Při podezření na nákazu koronaviru nejprve telefonicky kontaktujte svého ošetřujícího lékaře nebo nejbližší nemocnici – zdravotnický personál vám navrhne nejlepší možný postup, kterým byste se měli řídit.

Zdroj: Shutterstock.com Jak se koronavirus přenáší

Koronavirus se z člověka na člověka přenáší klasickou kapénkovou infekcí. Stačí, když na vás infikovaná osoba zakašle nebo kýchne – přenos koronaviru se tedy podobá šíření klasické chřipky.

Nejnovější studie ovšem potvrzují, že se koronavirus nepřenáší pouze vzduchem. Vědci upozorňují na to, že se tento nebezpečný virus dokáže přenášet také prostřednictvím lidských výkalů a dostat se tak do kanalizace.

Kdo je koronavirem nejvíce ohrožený

K nejrizikovějším skupinám, které by se měly koronaviru nejvíc bát, jsou podle lékařů starší lidé ve věku 55 let a více. Velmi zranitelné jsou také osoby se sníženou imunitou nebo lidé, jejichž tělo je oslabené z důvodu jiné těžké probíhající nemoci. Smrtelnost nového typu koronaviru se dle současných odhadů pohybuje u infikovaných osob kolem 2,3 procenta.

Autor:
Publikováno: 27. 2. 2020 14:32 Nahlásit obsah