Vyhazujete slupky z cibule? Od teď už to nikdy neuděláte

Vyhazujete slupky z cibule? Od teď už to nikdy neuděláte Zdroj: Shutterstock

Cibule patří mezi potraviny, bez kterých by si hospodyňky vaření dokázaly jen těžko představit. Nejenom, že jídlu dodá vytříbenou chuť, navíc je pro nás opravdu velmi zdravá. Bohužel naše nevědomost způsobila, že tu část, která je pro nás mnohem prospěšnější než samotná cibule, vyhazujeme.

Jedná se o slupku, která obsahuje mnohonásobně více antioxidantů než cibule a navíc také dokáže:

  • regulovat krevní tlak
  • snížit hladinu cukru v krvi
  • příznivě napomáhat při růstu svalové hmoty
  • působit jako přírodní antidepresivum
  • pomáhat při alergiích
  • snížit otoky a také křeče

Dejte si však pozor na to, že slupka není jedlá! Existuje však několik způsobů, které nám pomohou zdraví prospěšné látky ze slupky dostat:

Ingredience do pokrmů

Slupku můžet vložit do polévky a po uvaření opět vytáhnout. Všechny potřebné živiny budou obsaženy v polévce.

Zdroj: Shutterstock

Cibulový čaj

Tento postup je opravdu velmi jednoduchý. Stačí si ze slupek udělat čaj. Dejte si slupky do čajového cedítka a nechte vylouhovat. Ti z vás, kteří nemají rádi chuť cibule, si mohou k slupkám přidat ještě bylinkový nebo ovocný čaj pro lepší chuť.

Cibulový lék

Jestliže vás trápí jakékoliv bolesti nohou či křeče, určitě vyzkoušejte tento postup - dejte cibulovou slupku na 15 až 20 minut vařit do vody a poté tento vývar vypijte před spaním místo čaje. Pijte ho takto po dobu několika dnů, dokud bolest úplně neodezní.

Dalším obrovským bonusem, který s sebou cibulová slupka nese je ten, že ji lze využít i na další užitečné věci:

  • Je účinná v boji proti akné a to díky svým antiseptickým účinkům. Potřete si neoloupanou cibulí obličej a poté opláchněte vodou.
  • Pomáhá při barvení vlasů. Nebaví vás už světlá blond a ráda byste vyzkoušela změnu v podobě tmavších vlásků? Vezměte si 30–50g cibulové slupky, vložte do vody a asi po hodině by vám měla vzniknout směs, kterou si vmasírujete před každým mytím do vlasů, a tím získá vaše chlouba zlatavý odlesk.

Zdroj: Shutterstock

  • Cibulové slupky dokonce i podporují růst vlasů. Nechte tedy slupky vyvařit ve vodě, tento nálev slijte do prázdné flaštičky od šampónu a před každým mytím vlasů si jej do nich naneste.
  • Za chvilku jsou tady Velikonoce, takže tento tip vám přijde určitě vhod! Krásnou tmavě zlatou barvu získají vaše vajíčka, když je necháte vyvařit ve slupce z cibule. Můžete také vyzkoušet slupku z červené cibule.

Máte i vy nějakou radu, jak se dá cibulová slupka ještě využít? Podělte se s námi o ni v komentářích!

Autor:
Publikováno: 29. 11. 2021 11:32 Nahlásit obsah