Vyhazujete vláknité části na banánu? Odteď už to neuděláte

Vyhazujete vláknité části na banánu? Odteď už to neuděláte Zdroj: Shutterstock

Banán je pro většinu z nás velmi oblíbeným ovocem a v mnoha případech to bývá to první, co malé miminko začne jíst, když přechází na normální stravu. Svou oblíbenost si získal především kvůli své sladké chuti, jednoduchému skladování a především kvůli svým zdravotním výhodám.

Banány jsou skvělým zdrojem vitamínu B6, B1, B2, E, C a v neposlední řadě kyseliny listové. Mimo jiné jsou také bohaté na minerály, jako je draslík, hořčík a železo. Pro všechny tyto výjimečné látky je banán doporučován lidem, kteří trpí onemocněním srdce, jako je například angina pectoris, infarkt myokardu, arytmie či selhání srdce.

Na banánu je však úžasný i jeden velmi zajímavý fakt, o kterém příliš mnoho lidí ani neví. Kromě samotného banánu, který se ukrývá uvnitř slupky, je pro naše zdraví velmi prospěšná i ona samotná slupka, kterou vyhazujeme do koše.

Zdroj: Shutterstock Kromě toho, že zajišťuje banánu dokonalou ochranu před nečistotami a bakteriemi, má blahodárné účinky na naši pleť a dokonce napomáhá při bělení zubů. Ovšem další, snad ještě překvapující zprávou je, že i vláknité části na samotném banánu, které stahujeme a také vyhazujeme, mají pro nás své využití. Odborně řečeno se těmto vláknům říká floémové svazky a obsahují vysoký podíl vlákniny, draslíku, vitamín A a B6. Tento floém nejenom u banánů ale i u jiných rostlin zajišťuje přísun živin, čímž zaopatří, aby se rostlina vyvíjela tak, jak by měla.

Laicky řečeno, jedná se o něco podobného jako o cévy, které jsou v lidském těle. Navíc se podle nich dá velmi jednoduše určit, zda je či není banán již dostatečně zralý. Jakmile banán oloupete a tyto svazky budou u banánu jako přikované, znamená to, že banán ještě není připraven ke konzumaci. Když však tyto svazky samovolně od banánu odpadávají, je to pro vás znamení, že nastal ten pravý čas vymyslet nějaký lahodný banánový dezert.

Autor:
Publikováno: 26. 5. 2021 12:30 Nahlásit obsah