WHO varuje: Pití alkoholu vás neochrání před koronavirem, snižuje naopak vaši imunitu

WHO varuje: Pití alkoholu vás neochrání před koronavirem, snižuje naopak vaši imunitu Zdroj: Shutterstock.com

Během pandemie koronaviru vzniká řada mýtů, kterým spousta lidí věří. Jedním z nich je tvrzení, že alkohol vás ochrání před nemocí COVID-19 a že jeho nadměrná konzumace dokáže koronavirus zabít. I sama Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje, že jde o mýtus, který byste v zájmu ochrany svého zdraví neměli brát vážně.

Světem se šíří mýtus, že konzumace více než 60procentního alkoholu dokáže zabít koronavirus způsobující onemocnění COVID-19. Jak uvedla WHO, jde opravdu pouze o mýtus, o kterém si však spousta lidí myslí, že je pravdivý.

Této fámě o ochranném účinku alkoholu masově věří například Íránci, kteří i vlivem informací ze sociálních sítí nabyli dojmu, že více než 60procentní alkohol dokáže tento nebezpečný virus v těle spolehlivě zničit. Do současné doby tak v důsledku otravy metanolem v Íránu zemřelo přes šest set lidí, více než tisícovka Íránců se pak metanolem přiotrávila.

„Teorie, že pití vysokoprocentního alkoholu může virus zabít, je nepravdivá. Zatímco výrobky s podílem alkoholu 60 procent nebo výše mohou účinně dezinfikovat vaši pokožku, stejný proces nebude fungovat uvnitř vašeho těla,“ upozorňuje v tiskové zprávě WHO.

Zdroj: Shutterstock.com Konzumace alkoholu je navíc spojena s řadou onemocnění i poruch duševního zdraví, kvůli kterým se lidské tělo může stát zranitelnější vůči onemocnění COVID-19. Alkohol ohrožuje především imunitní systém a zvyšuje tak riziko vzniku nejrůznější zdravotních problémů. „Proto by lidé měli minimalizovat konzumaci alkoholu kdykoli, a zejména během pandemie COVID-19,“ varuje Carina Ferreira-Borges z evropské centrály WHO.

Jelikož nadměrná konzumace alkoholu dokáže oslabit imunitní systém člověka, pracovníci WHO naléhají na představitele jednotlivých států z celého světa, aby zavedli opatření, kterými by omezili spotřebu alkoholu. WHO navíc běžným občanům vzkazuje, aby se zcela vyhnuli pití alkoholu, pokud si nechtějí narušit svou imunitu a zdraví a také pokud nechtějí riskovat zdraví ostatních. „Jestliže se alkoholu nechcete vzdát úplně, omezte své pití na minimum a vyhněte se intoxikaci,“ vzkazuje Carina Ferreira-Borges.

Autor:
Publikováno: 17. 4. 2020 16:03 Nahlásit obsah