Za letní angínu mohou mokré plavky i klimatizace: Co dělat, aby nás tato nemoc nepřekvapila?

Za letní angínu mohou mokré plavky i klimatizace: Co dělat, aby nás tato nemoc nepřekvapila? Zdroj: Shutterstock.com

Angína je nejčastější letní nemocí. Ač si chceme užívat sluníčka, vody a vysokých teplot, často nás nemilosrdně upoutá na lůžko. A to klidně na dovolené u moře. Za letní angínu, ať už virovou či bakteriální, často může klimatizace nebo prochladnutí ze studených nápojů. Jak se této nemoci vyhnout obloukem?

Letní angína: Může za ni teplotní šok

Jestli jezdíte autem se zapnutou klimatizací nebo pracujete v klimatizovaných místnostech, nemáte to k letní angíně vůbec daleko. Když vyjdete ven z chladných prostor na rozehřátý vzduch, dojde ve vašem těle k teplotnímu šoku. Podobným způsobem bude vaše tělo reagovat i tehdy, když si během tropického dne dáte studený nápoj s ledem nebo když na sobě budete mít studené a mokré plavky.

Za vznik letní angíny totiž může narušení rovnováhy mezi vnitřním prostředím vašeho těla a vnější teplotou. Vlivem teplotního šoku se přitom změní podmínky ve vašem hltanu a na sliznici vašeho krku, v důsledku čehož bude vaše tělo náchylnější k infekcím.

Zdroj: Shutterstock.com

Bakteriální versus virový původ

Letní angínu bakteriálního původu nejčastěji způsobuje bakterie streptococcus pyogenus. Letní angína mívá mnohem horší průběh, než kdybyste touto nemocí onemocněli třeba zimě. Angínu totiž během letních měsíců kromě horečky, únavy, zarudlého hrdla a bolesti v krku mnohem častěji doprovázejí hnisavé a bolestivé čepy v krku. Na toto onemocnění vám přitom pomůžou pouze antibiotika a klid na lůžku.

Letní angína virového původu má naopak pozvolnější nástup a mírnější průběh nežli bakteriální angína. Projevuje se pouze bolestí v krku, zarudlými mandlemi a nachlazením. Na toto onemocnění antibiotika nepotřebujete, zpravidla samo do týdne odezní. Jeho příznaky však můžete zmírnit klasickými přípravky proti bolesti krku a nachlazení.

Zdroj: Shutterstock.com

Jak předejít letní angíně

Abyste předešlí letní angíně a mohli si červenec a srpen užívat plnými doušky, není od věci, když budete dodržovat následující pravidla. Díky tomu se vám letní angína vyhne obloukem.

1. Posilujte svůj imunitní systém. Letní angíny nejčastěji napadají oslabené jedince.

2. Nepoužívejte v místnostech klimatizaci. Raději si zapněte větrák.

3. Pokud je to možné, vyhněte se používání klimatizace také v automobilu.

4. Nepobývejte v průvanu.

5. Vyhněte se velkým teplotním změnám.

5. Během tropických veder nepijte chlazené nápoje, studené nápoje s ledem a omezte také konzumaci zmrzliny. Dejte raději přednost popíjení vlažných nápojů.

6. Nebuďte příliš dlouhou v mokrých plavkách. Převlečte si je vždy za suché.

Autor:
Publikováno: 19. 7. 2019 09:56 Nahlásit obsah