Máte alergii na pyl? Připněte si na roušku sponku, radí facebooková výzva

Máte alergii na pyl? Připněte si na roušku sponku, radí facebooková výzva Zdroj: Shutterstock.com

Pandemie koronaviru, která nás letos nečekaně postihla, spustila obrovskou vlnu solidarity. Lidé si šijí roušky, zajišťují dezinfekční prostředky, anebo dovážejí nákupy potřebným. Strach z nákazy však v některých bohužel spouští i agresivitu. Terčem útoků se stávají alergici, kteří vzhledem ke stávající pylové sezoně trpí alergickou rýmou.

Sponky na rouškách nosí lidé, kteří trpí pylovou alergií

Pylová sezona je v plném proudu. Právě pro alergiky nastává velmi kritické období. Alergie na pyl se u nich projevuje ucpaným nosem, pálením očí, zánětem spojivek, tekoucí rýmou a častým kýcháním. Někdy kýchnou i 10krát až 30krát za sebou. Pokud se tak přihodí na veřejnosti, a to třeba v autobuse nebo tramvaji, nastává pro alergiky vzhledem k současnému strachu z nákazy novým koronavirem opravdu velký problém.

Aby tito lidé trpící pylovou alergií předešli nenávistným pohledům a poznámkám svého okolí, začali si na své roušky připínat sponky. A to po vzoru výzvy, která se nyní šíří českým Facebookem. „Alergikům nadchází období pekla. Jaro na ně útočí a oni se bojí kýchnout kvůli napjaté situaci způsobené koronavirem. Dovolme alergikům se odlišit a v klidu dýchat. Sponka na roušce stačí jako znamení, že se jedná o alergika. Buďme ohleduplní,“ píše autorka výzvy Edit B. Martínková.

Zdroj: Facebook.com | Edit B. Martínková Při kýchnutí na veřejnosti alergici zažívají perné chvilky

Sami alergici se přiznávají, že když kýchli v přeplněné tramvaji nebo začali smrkat na ulici, setkali se minimálně s vyčítavými pohledy. Na Facebooku lidé trpící pylovou alergií například popisují, jak kvůli kýchání museli za nepříjemných nadávek spolucestujících vystoupit z tramvaje a počkat si raději na jiný spoj. Některé zase kvůli kýchání nepustili do obchodu.

„Kýchání samozřejmě není příznakem koronaviru. Ale jak mnozí z vás uvádějí a jak se můžete sami přesvědčit, jakmile venku kýchnete, sesypou se na vás vyděšené či nenávistné pohledy a postaví vás to do nepříjemné situace. Některým lidem je to jedno, jiní – dle svých slov – jsou schopni se zadusit, aby nekýchli. Jediný účel sponky na roušce je zkusit zmírnit četnost těchto nepříjemných situací, do kterých se alergici dostávají kvůli hysterii z korony,“ vysvětluje Edit B. Martínková, která ve své facebookové výzvě nabádá alergiky k tomu, aby na roušce jako upozornění pro ostatní nosili viditelnou sponku. 

Zdroj: Shutterstock.com Problémy mají i astmatici

Podobné problémy jako alergici zažívají v současnosti také astmatici, kteří mají leckdy problém s rouškou na ústech a nosu vůbec vydržet. Aby předešli záchvatu, roušku si i na veřejnosti z obličeje raději odstraní. Jejich skutek se však také potýká s nepochopením ostatních lidí. Aby předešli případnému konfliktu, někteří z nich si přímo na roušku připínají také sponku nebo nápis „Jsem astmatik“.

„Jsem astmatik a rouška na tváři mi nedělá vůbec dobře. Za mě je sponka připevněná na roušce jako upozornění pro ostatní velmi dobrý nápad. Hlavně, ať se nás alergiků a astmatiků nikdo nebojí a nestraní se nás. Také nám není příjemné, když na nás na veřejnosti blbě koukají nebo mají nepatřičné poznámky,“ napsala na Facebooku jedna diskutující.

Autor:
Publikováno: 8. 5. 2020 12:00 Nahlásit obsah