8 typů bolestí břicha: Kde se objevují a co vlastně znamenají?

8 typů bolestí břicha: Kde se objevují a co vlastně znamenají? Zdroj: Shutterstock

Bolest břicha, a především v jeho různých částech, nám toho dokáže o našem zdraví spoustu povědět. Když vás totiž bolí břicho na jedné straně, nemusí to být stejný symptom, jako když vás bolí na straně druhé. Pojďme se tedy společně podívat na to, co která bolest znamená a co nám tím chce naše tělo povědět.

Bolest břicha na levém boku

Levá strana je propojena s ledvinami, proto pokud pociťujete bolest právě na tomto místě, může to znamenat infekci ledvin anebo také ledvinové kameny. Pokud vás k tomu ještě doprovází bolest při močení, na nic nečekejte a okamžitě navštivte svého lékaře.

Bolest břicha ve střední části, tzv. nad pupíkem

Jestli vás trápí tupá bolest v okolí pupíku nebo těsně nad ním, může se jednat o zánět slepého střeva. Zkus se tedy mírně naklonit doprava, a pokud bolest zesílí a směřuje o něco níž, navštivte lékaře. Jakmile by se k těmto bolestem připojilo i zvracení, může jít o zánět slinivky, který také není dobré zanedbávat.

Bolest břicha na pravém boku

Trápí vás bolest břicha na pravém boku a směřuje až k podbříšku? V tomto případě může jít opět o zánět slepého střeva. Pokud vás však provází bolest ve středu břicha na pravé straně, jde pravděpodobně jen o zácpu a není se čeho obávat.

Bolest břicha v dolní části na levé straně

Ani v tomto případě není potřeba panikařit. Většinou jsou za touto bolestí jen střevní potíže anebo také u žen menstruace.

Zdroj: Shutterstock Bolest břicha v dolní části ve středu

Bolest při menstruaci jistě každá žena pozná a není potřeba jí více specifikovat. Pokud vás však bolí břicho jinak, než jak jste u sebe zvyklá, může jít o infekci močových cest a také i o projev cysty. Raději se proto objednejte ke svému gynekologovi, který vás důkladně vyšetří.

Bolest břicha v dolní části na pravé straně

Většinou za touto bolestí stojí jen fyzická zátěž. Pokud je však bolest čím dál silnější a silnější, může se jednat, jak již bylo napsáno, o zánět slepého střeva a je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.

Bolest břicha v horní části na levé straně

V tomto případě jde o žaludeční potíže, vředy a dokonce i o zánět slinivky. Je vaše bolest intenzivní a během krátké doby se váš stav zhoršil? Může jít o žlučové kameny.

Bolest břicha v horní části na pravé straně

Bolest v této oblasti ve většině případů signalizuje jen nadbytek žaludečních kyselin, v některých případech se však může jednat i o vředy tenkého střeva.

Je potřeba mít stále na paměti, že jakákoliv bolest břicha a především ta dlouhodobější, by se za žádných okolností neměla zanedbávat a přehlížet. Vždy je zapotřebí návštěva lékaře a následná léčba!

Autor:
Publikováno: 13. 9. 2023 15:09 Nahlásit obsah