Červenec přeje lásce: 5. 7. slavíme Mezinárodní den objetí zdarma a 6. 7. Světový den polibku

Červenec přeje lásce: 5. 7. slavíme Mezinárodní den objetí zdarma a 6. 7. Světový den polibku Zdroj: Shutterstock.com

V Česku si tradičně 5. 7. připomínáme Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a 6. 7. Den upálení Mistra Jana Husa. Tyto červencové dny však můžeme prožít i jinak, protože přejí lásce a zamilovanosti. Na 5. 7. totiž spadá Mezinárodní den objetí zdarma a na 6. 7. pak Světový den polibku.

Den objetí zdarma neboli Free hugs se celosvětově slaví od roku 2004

Mezinárodnímu dnu objetí zdarma se anglicky říká Free hugs. V tento den, který připadá na 5. 7., se lidé po celém světě na veřejnosti objímají. Tato tradice se ve světě slaví od roku 2004, postupně nachází své příznivce i v Česku.

5. 7. nemusíte pouze objímat své blízké z řad rodiny a přátel. Možná, že v tento dnech na ulicích potkáte pro vás neznámé lidi s cedulemi FREE HUGS, kteří poskytují zdarma objetí každému člověku. Nejde přitom o to, aby se s druhými tímto způsobem seznámili, ale aby naopak dělali ostatním radost. V Česku však tato tradice není příliš známá a vzbuzuje spíš nedůvěru kolemjdoucích.

Zdroj: Shutterstock.com Muž se neměl s kým obejmout, vyrobil si transparent s nápisem Free hugs

Mezinárodní den objetí zdarma v roce 2004 odstartoval počin Juana Manna. Tento muž přiletěl letadlem do australského Sydney. Když vystoupil z letadla, viděl několik lidí, kteří se objímali se svými blízkými a byli velmi šťastní. On sám se však neměl s kým obejmout, a tak dostal originální nápad.

Vyrobil si velký transparent s nápisem FREE HUGS (objetí zdarma) a vyrazil do Pitt Street Mall, což je nejrušnější ulice Sydney. Zpočátku se lidé ostýchali, postupně ale k němu začali chodit a objímat jej.

Zdroj: Shutterstock.com Světový den polibku slavíme už více než 20 let

Vedle svátku svatého Valentýna, který spadá na 14. 2., mají zamilované páry svůj den také 6. 7., kdy si připomínají Světový den polibku. Tento svátek se začal slavit už před 20 lety ve Velké Británii. Posléze se velmi rychle rozšířil po celém světě a s oblibou jej slaví páry také v Česku.

A proč by ne. Polibek je nejen důkazem lásky, ale je rovněž neuvěřitelně zdravý. I četné vědecké výzkumy dokazují, že líbání vás zbaví stresu, napětí a úzkostných stavů, protože uvolňuje hormony štěstí, které způsobují dobrou náladu. Polibek je rovněž výborné analgetikum a anestetikum, díky čemuž dobře tlumí bolest. Líbání taktéž snižuje vysoký tlak a cholesterol.

Autor:
Publikováno: 3. 7. 2020 12:30 Nahlásit obsah