Zápach z úst po ránu trápí spoustu z nás. Víme, jak se jej zbavit

Zápach z úst po ránu trápí spoustu z nás. Víme, jak se jej zbavit Zdroj: Shutterstock.com

Probouzíte se ráno s nepříjemným zápachem z úst? Pak jistě víte, že tento nepěkný odér je hlavním nepřítelem ranních romantických polibků. Jak se ale zápachu z úst, který nás po ránu trápí, zbavit? Máme pro vás několik tipů, které zaručeně zaberou.

Zkuste se přes den vyhýbat kávě, dejte přednost zelenému čaji

Bez kávy si mnozí z nás nedokážou představit svůj den. Jenže pití kávy způsobuje, že naše tělo produkuje méně slin. Pokud si do kávy přidáte mléko a smetanu, nepříjemný zápach z úst je na světě. Pokud vás nepříjemný odér linoucí se z vaší ústní dutiny po ránu opravdu obtěžuje, zkuste na místo kávy pít v průběhu dne zelený čaj.

Před spaním si důkladně vyčistěte zuby, ale i jazyk

Pokud chcete, aby byl váš radí dech co nejpříjemnější, před spaním si pečlivě vyčistěte nejen zuby a mezizubní prostory, ale také jazyk. I na jazyku se totiž skrývají bakterie, které nejen po ránu způsobují zápach z úst. 

Čím si tedy jazyk čistit? Kromě zubního kartáčku s měkkými štětinami můžete použít také speciální škrabku na jazyk. Jestliže tak neučiníte, přes noc se vám v dutině ústní přemnoží bakterie, který způsobí, že se ráno probudíte se špatným dechem.

Zdroj: Shutterstock.com Nespěte s otevřenou pusou

Spíte v noci s otevřenou pusou? Pokud ano, jde o další příčinu toho, proč vás po ránu trápí zápach z úst. Jestliže totiž v noci spíte s otevřenou pusou a dýcháte ústy, podporujete tím vysušování ústní dutiny a množení bakterií způsobujících zápach. Noční dýchání ústy navíc narušuje rovnováhu pH v ústní dutině a přispívá tak ke vzniku zubního kazu či krvácení dásní.

Ústní vodu používejte v průběhu dne pouze s mírou

Je sice pravda, že ústní vodu používáme k tomu, abychom měli svěží dech a abychom se zbavili bakterií v dutině ústní. Jenže většina ústních vod obsahuje alkohol, který snižuje produkci slin v ústech. 

Co se stane, když budete používat ústní vodu až příliš často? Lidské tělo vytváří v noci méně slin. V důsledku nadměrného používání ústní vody to však bude slin ještě méně. Co to pro vás znamená? Mrtvé buňky se budou v noci mnohem více hromadit na vašich dásních a jazyku a sliny většinu z nich neodplaví. A právě kvůli tomu se ráno probudíte s nepříjemným zápachem z úst.

Zdroj: Shutterstock.com Sáhněte po kokosovém oleji

Chcete mít po ránu svěží dech a zároveň se potřebujete zbavit škodlivých bakterií v ústech? Večer i ráno po vyčištění zubů sáhněte po kokosovém oleji, který přispívá k celkovému zdraví dutiny ústní. Naberte si rovnou polévkovou lžíci kokosového oleje, který následně 15 až 20 minut kloktejte v ústech. Poté jej vyplivněte a vypláchněte si pusu čistou vodou.

Proč je prospěšné pravidelné vyplachování úst kokosovým olejem? Kokosový olej má detoxikační a antibakteriální účinky. Snižuje zápach z úst, předchází vzniku paradentózy, má bělící účinky a eliminuje tvorbu zubního plaku. Rovněž zamezuje překyselení, proto předchází vzniku zubního kazu.

Jak se dále vyhnout zápachu z úst po ránu

Před spaním nepijte alkohol a nedávejte si tučná, smažená nebo kořeněná jídla. Obloukem se vyhněte také česneku a cibuli. V průběhu dne dbejte na dostatečný pitný režim. Vypijte ideálně dva litry čisté neperlivé vody. Vyhýbejte se naopak slazeným nápojům, protože cukr je živnou půdou pro bakterie v ústech.

Autor:
Publikováno: 18. 2. 2021 09:58 Nahlásit obsah