Covid má nový hlavní příznak, upozornil britský epidemiolog Tim Spector. Omikron poznáte podle bolesti v krku

Covid má nový hlavní příznak, upozornil britský epidemiolog Tim Spector. Omikron poznáte podle bolesti v krku Zdroj: Shutterstock

S podzimními měsíci přichází nová vlna covidu, podobně jako tomu bylo v loňském roce. Nakažených přibývá nejen v Česku. S nastupující vlnou omikronu se potýkají třeba i ve Velké Británii, kde zaznamenali nový hlavní příznak omikronu. Tento symptom popsal britský epidemiolog Tim Spector, který je vedoucím monitorovacího projektu Zoe Covid Symptom.

Ve Velké Británii spustili s nástupem pandemie nového koronaviru monitorovací projekt Zoe Covid Symptom, do kterého lidé nakažení covidem s využitím chytré mobilní aplikace zaznamenávají své aktuální příznaky onemocnění. Vedoucí tohoto projektu, britský epidemiolog Tim Spector, si všiml, že se nyní až u dvou třetin infikovaných objevuje nový příznak, který nebyl tak častý. O jaký symptom se jedná?

Až dvě třetiny britských občanů nakažených omikronem si stěžují na bolest v krku. Jde tedy o nový dominantní symptom infekce covid-19, přičemž horečka a ztráta čichu jsou stále méně časté. Protože se ale příznaky covidu mění, lidé mohou tento virus snadněji šířit, aniž by si to uvědomili. 

Zdroj: Shutterstock “V tuto chvíli se covid u dvou třetin lidí projevuje bolestí v krku. Horečka a ztráta čichu jsou nyní opravdu vzácné, takže spousta lidí si proto myslí, že nemají covid. Řeknou si zkrátka, že jsou nakažení a nenechají se testovat,” upozornil Tim Spector.

Podle britského epidemiologa se omikronové varianty nadále vyvíjejí a dokážou obejít imunitu z předchozí infekce nebo očkování. Tim Spektor proto očekává, že se podzimní vlna přelije ve vlnu zimní.

Nejčastější příznaky covidu podle Zoe Covid Symptom (aktualizováno k 13. 9. 2022)

Příznaky covidu po 2 očkováních:

 1. Rýma
 2. Bolest hlavy
 3. Kýchání
 4. Bolest v krku
 5. Přetrvávající kašel

Zdroj: Shutterstock

Příznaky covidu po 1 očkování:

 1. Bolest hlavy
 2. Rýma
 3. Bolest v krku
 4. Kýchání
 5. Přetrvávající kašel

Příznaky covidu, pokud nejste očkovaní:

 1. Bolest hlavy
 2. Bolest v krku
 3. Rýma
 4. Horečka
 5. Přetrvávající kašel

Zdroj: Health-study.joinzoe.com, Independent.co.uk, Webmd.com, Mirror.co.uk

Autor:
Publikováno: 6. 10. 2022 09:28 Nahlásit obsah