Ideální teplota na spaní zajistí zdravý spánek: Jaká je její hodnota pro dospělé, děti a miminka?

Ideální teplota na spaní zajistí zdravý spánek: Jaká je její hodnota pro dospělé, děti a miminka? Zdroj: Shutterstock

Topná sezona běží na plné obrátky. Jaká je tedy optimální teplota v bytě či v domě? Není tajemstvím, že ideální pokojová teplota v zimě se liší místnost od místnosti. Taková ložnice či dětský pokoj jsou v tomto ohledu ještě specifičtější. Ideální teplotu na spaní byste měli rozlišovat i podle toho, zda v místnosti spí dospělí, děti či miminka.

Ideální teplota na spaní pro dospělého

Abyste si zajistili zdravý a ničím nerušený spánek, nastavte si na spaní nižší pokojovou teplotu, která by se měla pohybovat mezi 16 až 18 stupni Celsia. Pokud se vám to zdá málo, můžete si mírně přitopit. Ideální teplota na spaní pro dospělého by však neměla přesáhnout 20 stupňů Celsia.

Co vám spánek v chladnější místnosti přinese? Bude se vám snadněji usínat a lépe spát, neboť se zvýší kvalita vašeho spánku. Vaše tělo pod dekou si uchová svou tělesnou teplotu, zatímco hlava bude vystavena nižší pokojové teplotě. Podpoříte díky tomu regenerační procesy ve svém těle, dojde rovněž k lepšímu prokrvení mozku a zároveň posílíte fungování svého imunitního systému.

Zdroj: Shutterstock Ideální teplota pro spaní miminka

Jaká by měla být teplota v ložnici, pokud s vámi spí malé miminko? Rozhodně o něco vyšší. Dejte si však pozor na příliš vysokou teplotu, při níž by se děťátko mohlo zase přehřívat nebo zchoulostivět. 

Když rodiče zbytečně místnosti přetápějí, děti se potí a mohou snadněji nastydnout, mají vyrážky a choulostiví. Pro novorozence je nebezpečná blízkost přímého tepla, např. teplomety,” upozorňuje portál Dětský lékař.

Jak poukazují pediatři, ideální teplota pro spaní miminka je 21 až 24 stupňů Celsia. Nejvyšší doporučená pokojová teplota na spaní 24 stupňů Celsia je určena pro novorozence. S ohledem na růst miminka byste měli pokojovou teplotu na spaní postupně snižovat s tím, že po 6. měsíci života by ideální teplota pro spaní miminka neměla přesáhnout 20 stupňů Celsia.

Zdroj: Shutterstock Ideální teplota na spaní pro děti

V kolika stupních mají spát děti? Ideální teplota na spaní pro děti se pohybuje mezi 16 až 20 stupni Celsia. Pokud tuto teplotu nastavíte svým dětem přes noc v dětském pokojíčku, zajistíte jim příjemný, hluboký a ničím nerušený spánek, který příznivě ovlivní jejich zdraví.

Zdroj: Vyspise.cz, Detskylekar.org, Chytryspanek.cz

Autor:
Publikováno: 19. 10. 2023 16:32 Nahlásit obsah