Jak trhat medvědí česnek a kde jej vůbec nesbírat? Spousta lidí to dělá špatně

Jak trhat medvědí česnek a kde jej vůbec nesbírat? Spousta lidí to dělá špatně Zdroj: Shutterstock

Sezona medvědího česneku je opět tu. Také se na tuto aromatickou jarní bylinku chystáte na své osvědčené místo do lesa? Dejte si však pozor, abyste medvědí česnek sbírali opravdu šetrně. Spoustu lidí jej trhá špatně, a tak tuto bylinku ve volné přírodě decimují. Jak tedy správně trhat medvědí česnek, aby i napřesrok rostl na stejném místě?

Jak správně trhat medvědí česnek

Při sběru medvědího česneku jednotlivé listy odštipujte nebo ještě lépe stříhejte nůžkami. Zajistíte tak, že cibulky medvědího česneku zůstanou stále pod zemí. Při neopatrném trhání se vám může stát, že medvědí česnek vyjmete i s cibulkou, což znamená zánik celé bylinky.

Při sběru medvědího česneku rovněž netrhejte celý trs rostliny. Z každého keříčku si těsně nad zemí - tak, abyste rostlinu nepoškodili - ustřihněte jeden až dva lístky. Z jakého důvodu? Pokud byste utrhli celý trs, medvědí česnek v sezoně již nevykvete. Při sběru medvědího česneku si proto počínejte tak, aby nebylo ideálně poznat, že jste na něm vůbec byli.

Zdroj: Shutterstock Sběr medvědího česneku: Pouze pro osobní potřebu

Podle ochránců přírody by lidé měli medvědí česnek ve volné přírodě sbírat pro osobní potřebu, a ne pro jeho další prodej. Při sběru této bylinky ve větším množství pro byznys totiž reálně hrozí, že se populace medvědího česneku v dané lokalitě velmi snadno poškodí.

A jaké je množství medvědího česneku pro osobní potřebu? Přesný objem se podle ochranářů určit nedá. Poukazují však, že by se lidé při sběru medvědího česneku měli chovat ohleduplně a z lesa si odnést tolik bylinky, kolik opravdu potřebují.

Kde nesbírat medvědí česnek: Vyhněte se CHKO

Ochránci přírody varují před sběrem medvědího česneku v chráněných lokalitách. Za trhání této bylinky v chráněných krajinných oblastech (CHKO) vám totiž hrozí pokuta 500 korun až 10 tisíc korun. Výše pokuty záleží na tom, jak moc medvědí česnek sběrač v dané lokalitě vydrancuje. Ochranáři se na zákaz trhání medvědího česneku i dalších rostlin zpravidla snaží návštěvníky upozornit informačními cedulemi.

Zdroj: Shutterstock

Medvědí česnek můžete pěstovat i na vlastní zahrádce

Na medvědí česnek však nemusíte vyrážet pouze do lesa. Stačí zajít do zahradnictví, kde je medvědí česnek volně k prodeji, a rostlinky s cibulkami si potom vysadit na zahradě nebo je pěstovat v květináči na balkoně. Aby se vám pěstování medvědího česneku zadařilo, vyčleňte mu stinné a vlhké stanoviště.

Zdroj: Ekolist.cz, Brnenska.drbna.cz, iReceptar.cz
Autor:
Publikováno: 31. 3. 2022 08:46 Nahlásit obsah