Pozorujte 30 sekund černou tečku, vše ostatní kolem zmizí. Troxlerův efekt ukazuje, jak neuvěřitelně funguje náš mozek

Pozorujte 30 sekund černou tečku, vše ostatní kolem zmizí. Troxlerův efekt ukazuje, jak neuvěřitelně funguje náš mozek Zdroj: Shutterstock

Náš mozek pracuje neuvěřitelným způsobem. Tuto skutečnost dokazuje i velmi zvláštní optická iluze zvaná Troxlerův efekt. Když budete pozorovat třicet sekund černou tečku na obrázku, všechny tvary a barvy kolem ní zmizí. Jak je to možné?

Troxlerův efekt je optická iluze, která ovlivňuje naše vizuální vnímání. Když se i na kratší dobu zaměříme na určitý bod, vše ostatní kolem vizuálně vybledne. Tuto optickou iluzi poprvé zaznamenal v roce 1804 švýcarský lékař Ignaz Paul Vital Troxler, který působil ve Vídni.

Chcete Troxlerův efekt vyzkoušet sami na sobě? Podívejte se na obrázek, na kterém se zaměřte na černou tečku. Zhruba po třiceti sekundách tvary a barvy zmizí a začnete vnímat jednotné pozadí, které bude jakoby v mlze. Probíhala také u vás tato optická iluze tímto způsobem?

Zdroj: Shutterstock Proč tomu tak vůbec je? Troxlerův efekt spočívá ve schopnosti lidského oka filtrovat informace ve svém okolí. Tato skutečnost je dána evolucí. Náš mozek se totiž zaměřuje pouze na to, co je pro něj důležité a snaží se svou kapacitu nezaplavovat něčím, co je pro něj nepodstatné či nedůležité.

Během optické iluze, jako je Troxlerův efekt, z našeho vědomí při soustředění na černou tečku tedy zmizí některé neměnné podněty. Čím je okolí bodu, na který se zaměřujeme, rozmazanější nebo má nízký kontrast, tím bude Troxlerův efekt účinnější. Tento optický klam si sami na sobě můžete vyzkoušet nejen prostřednictvím obrázku, ale i následujícího videa. Prozradíte nám do komentářů, jakým způsobem u vás Troxlerův efekt fungoval?

Zdroj: Mymodernmet.com

Autor:
Publikováno: 3. 5. 2021 11:00 Nahlásit obsah