Koronavirus se může šířit klimatizací, upozorňují čínští vědci
Když venkovní teploměr ukáže 30 stupňů Celsia, na pracovišti obvykle zapínáme klimatizaci. Klimatizované jsou také prostory úřadů, kulturních zařízení nebo restaurací. A to je podle čínských vědců problém. Na základě své studie totiž poukazují na to, že klimatizační zařízení se může podílet na přenosu nového typu koronaviru.
Nákaza koronavirem v klimatizované čínské restauraci
Tým čínských vědců publikoval studii, která zkoumala neobvyklé šíření koronaviru v klimatizované restauraci v čínském městě Guangzhou, ke kterému došlo na přelomu letošního ledna a února. Výsledky této studie si zaslouží zvláštní pozornost, neboť je před námi teplé období, během kterého v uzavřených prostorách běžně používáme klimatizaci.
Studie čínských vědců si odborná a laická veřejnost všimla výrazněji poté, co byla publikovaná ve vědeckém magazínu Emerging Infectious Diseases. Čínští vědci ve své studii popisují, jakým způsobem došlo k hromadné nákaze novým koronavirem v klimatizované pětipodlažní restauraci bez oken nacházející se ve městě Guangzhou.
Klimatizací se podle vědců šířily kapénky s infekcí
V této restauraci 24. ledna obědvala rodina, která do Guangzhou přicestovala z Wu-chanu. Následující den měl jeden ze členů této rodiny příznaky typické pro onemocnění COVID-19. Následně vědci prokázali, že během tohoto oběda se v restauraci novým koronavirem nakazilo dalších 9 lidí. 4 z nich byli ze stejné rodiny infikovaného. Dalších 5 osob sedělo u jiných stolů, z toho někteří byli pod klimatizací.
Následující dny ve stejném patře restaurace jako tito lidé obědvalo dalších 83 osob. U 10 z nich se následně objevily příznaky nákazy novým koronavirem. Autoři studie poukazují na to, že tito lidé byli infikování prostřednictvím klimatizačního zařízení, které šířilo kapénky s infekcí. U klimatizace byl zásadní i směr proudění vzduchu. Jak tito čínští vědci uvádí, podobný způsob nákazy byl zaznamenán už při šíření MERS.
Čínskou studii bychom měli brát s rezervou
Podle epidemiologů bychom však čínskou studii měli brát s rezervou, protože má velké limity. Autoři této hypotézy totiž neprovedli žádnou experimentální studii, která by simulovala přenos nového koronaviru vzduchem. Ani nerealizovali sérologickou studii, v rámci které by otestovali bezpříznakové osoby, podle čehož by mohli odhadnout riziko přímé infekce.