Koronavirus v Česku nabírá na síle: Ve středu 30. června přibylo 151 nakažených, reprodukční číslo R vzrostlo na 1,2

Koronavirus v Česku nabírá na síle: Ve středu 30. června přibylo 151 nakažených, reprodukční číslo R vzrostlo na 1,2 Zdroj: Shutterstock

Česko se aktuálně potýká se zhoršující se epidemiologickou situací, za kterou je zodpovědné zejména komunitní šíření mutace delta. Hygienici ve středu 30. června 2021 odhalily 151 nových nákaz koronavirem, ve srovnání s předchozím týdnem začal počet nakažených výrazněji narůstat. Zvýšilo se také reprodukční číslo R, a to na hodnotu 1,2.

Podle oficiálních statistik českého ministerstva zdravotnictví ve srovnání s předchozím týdnem počet nových koronavirových nákaz výrazněji vzrostl. V pondělí 28. června hygienici evidovali 149 nově nakažených, v úterý 29. června 158 nových nákaz a ve středu 30. června 151 nových nákaz. 

Nový koronavirus se v Česku aktuálně nejvíce šíří v hlavním městě Praze, okresech Praha-západ, Praha-východ, Kladno, Mělník a Liberec. Výraznější záchyt nakažených za posledních 7 dní je také v Ostravě.

Za uplynulých sedm dnů stoupl ke čtvrtku 1. července počet nakažených v přepočtu na 100 tisíc na 7,6 z předchozích 7,1. V souvislosti s výraznějším počtem nakažených v Česku vzrostlo také reprodukční číslo R na hodnotu 1,2. Vyšší hodnotu toto číslo mělo koncem února letošního roku. 

Zdroj: Shutterstock Zhoršující se epidemiologickou situací v Česku se bude ve čtvrtek 1. července v podvečerních hodinách zabývat vláda. Ministerstvo zdravotnictví předem avizovalo, že chystá proti variantě delta několik opatření. 

Kvůli šíření delta mutace budu ve čtvrtek na mimořádné vládě navrhovat, aby lidé očkovaní jen jednou dávkou prokazovali bezinfekčnost negativním testem. Po první dávce vakcíny je totiž účinnost jen 33 %. A to není s ohledem na mutace dostatečné. Musíme být obezřetní,” tweetoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zdroj: Onemocneni-aktualne.mzcr.cz, ČTK, Twitter

Autor:
Publikováno: 1. 7. 2021 19:22 Nahlásit obsah