Minimální teplota ve škole 2022 má podle Ministerstva zdravotnictví klesnout. Omezit by se mělo i větrání

Minimální teplota ve škole 2022 má podle Ministerstva zdravotnictví klesnout. Omezit by se mělo i větrání Zdroj: Shutterstock

Máte děti školou povinné? V tom případě vás bude zajímat návrh novely vyhlášky o hygienických požadavcích na prostory škol, kterou připravilo české Ministerstvo zdravotnictví. Do této novely přitom zakomponovalo změnu minimálních teplot ve škole, které mají ještě klesnout. Omezit se má i větrání.

Minimální teploty ve škole: Přehled navrhovaných změn

  • Navrhovaná minimální teplota v učebnách: 20 °C
  • Navrhovaná minimální teplota v tělocvičně: 17 °C
  • Navrhovaná minimální teplota v šatnách: 18 °C
  • Navrhovaná minimální teplota na chodbách: 17 °C
  • Navrhovaná minimální teplota na toaletách: 17 °C
  • Navrhovaná minimální teplota ve sprchách: 21 °C

Zdroj: Shutterstock Kolik musí být teplota ve škole?

Platná vyhláška č. 410/2005 Sb. říká, že v učebnách nesmí tři po sobě jdoucí dny klesnout teplota pod 18 °C, v opačném případě musí být škola zavřena. Podle této vyhlášky se navíc nesmí děti a studenti vzdělávat v učebnách, kde je teplota nižší než 16 °C.

Ministerstvo zdravotnictví ve svém návrhu novely uvádí, že vyhlásit uhelné prázdniny by se mělo až tehdy, když teplota v prostorách školy tři dny za sebou klesne pod stanovenou minimální hodnotu. Tedy například v učebnách pod 20 °C, na chodbách pod 17 °C nebo v tělocvičnách pod 17 °C.

Zdroj: Shutterstock Ministerstvo zdravotnictví také plánuje omezit ve školách větrání

V návrhu novely vyhlášky o hygienických požadavcích na prostory škol Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že by se ve školách mělo omezit i větrání. V současné době má mít každé dítě v učebně 30 metrů krychlových čerstvého vzduchu za hodinu, podle nové vyhlášky by mu mělo stačit 20 metrů krychlových čerstvého vzduchu za hodinu.

20 kubíků čerstvého vztahu na hodinu pro jednoho žáka by mělo nově stačit také v tělocvičnách, kde se v současné době počítá s 90 metry krychlovými čerstvého vzduchu na hodinu a jednoho žáka.

Návrh Ministerstva zdravotnictví aktuálně čeká na projednání pracovními komisemi legislativní rady vlády. Jaký na něj máte názor vy?

Zdroj: Ceskenoviny.cz, Seznamzpravy.cz
Autor:
Publikováno: 13. 10. 2022 12:57 Nahlásit obsah