Nouzový stav v Česku potrvá do 23. prosince. Na jeho prodloužení se shodla Poslanecká sněmovna

Nouzový stav v Česku potrvá do 23. prosince. Na jeho prodloužení se shodla Poslanecká sněmovna Zdroj: Shutterstock.com

Poslanecká sněmovna ve středu 9. prosince večer rozhodla o prodloužení nouzového stavu do 23. prosince. Poslanci původně jednali o prodloužení výjimečného stavu až do 11. ledna. Tento návrh, který vznesla česká vláda, však neprošel.

Poslanci z ANO, ČSSD a KSČM ve středu 9. prosince po dlouhé debatě trvající zhruba šest hodin společně odhlasovali prodloužení nouzového stavu do 23. prosince. Česká vláda však chtěla nouzový stav prodloužit dokonce do 11. ledna. Proti tomuto datu však byli komunisté.

Zajímá vás konkrétní hlasování týkající se prodloužení nouzového stavu v Česku? V Poslanecké sněmovně bylo přítomno 98 poslanců, prodloužení podpořilo 53 z nich z řad ANO, ČSSD a KSČM. Proti prodloužení bylo 36 poslanců z řad Pirátů, ODS, TOP 09, STAN a SPD. KDU-ČSL a část Pirátů se hlasování zdrželo.

Nouzový stav v Česku trvá již od pondělí 5. října 2020. Vláda může rozhodnout o nastolení nouzového stavu pouze na prvních 30 dnů. Poté již k dalšímu prodloužení potřebuje souhlas Poslanecké sněmovny.

Česká vláda žádala poslance o prodloužení nouzového stavu již třikrát. Koncem října podpořila Poslanecká sněmovna prodloužení stavu o 17 dnů, v druhé půli listopadu pak o 22 dnů. Aktuálně měl nouzový stav platit do 12. prosince, poslanci tedy schválili jeho prodloužení o 11 dnů.

Autor:
Publikováno: 10. 12. 2020 09:15 Nahlásit obsah