Osm chorvatských pláží zaplavily fekálie. Nevykoupete se na Korčule a u Dubrovníku

Osm chorvatských pláží zaplavily fekálie. Nevykoupete se na Korčule a u Dubrovníku Zdroj: Shutterstock.com

Letošní letní sezona se Chorvatsku příliš nevydařila. A to nejen kvůli pandemii koronaviru. Chorvatské úřady musely koncem srpna uzavřít několik pláží poblíž Dubrovníku a na Korčule, protože byly kontaminované výkaly.

V zakalené vodě plaval toaletní papír

Problém s fekáliemi v mořské vodě se objevil celkem na šesti plážích kolem Dubrovníku a také na dvou plážích na ostrově Korčula. Tuto nepříjemnost způsobilo potrubí s odpadními vodami, které vede do moře. Kontaminovaná mořská voda je zakalená, mnohdy jsou v ní vidět kousky toaletního papíru, suspendované pevné látky nebo rostlinný odpad.

“Podle výsledků analýzy jsme zjistili, že voda obsahuje mezní hodnoty pro mikrobiologický parametr Escherichia coli. Odběr vzorků budeme opakovat tolikrát, dokud znečištění nezmizí. Koupání na těchto plážích pro tuto chvíli nedoporučujeme,” upozornil chorvatský Ústav veřejného zdraví.

Zdroj: Shutterstock.com Zdroj: Shutterstock.com

Varování platí až do odvolání

Podle chorvatského listu Dnevnik.hr úřad Dubrovnicko-neretvanské župy zavřel u Dubrovníku konkrétně pláže Vis 2, Sumartin Bay, Danče, Hotel Bellevue, Hotel Rixos a Šulić. Na ostrově Korčula je potom výkaly kontaminovaná pláž v hotelu Park a městská pláž Banje. Varování před koupáním na těchto plážích přitom platí až do odvolání.

Střevní bakterie E-coli způsobuje infekce a nevolnost

Jestli v tuto chvíli ještě míříte do Dubrovníku nebo na Korčulu, vyberte si na koupání jiné pláže s čistou mořskou vodou. Moře, které je kontaminované výkaly, totiž obsahuje střevní bakterii Escherichia coli (E-coli). Tato bakterie je součástí střevní mikroflóry člověka, když je ovšem zaznamenána ve vodě, jde o hlavní indikátor fekálního znečištění.

Escherichia coli v mořské vodě představuje nebezpečí hlavně pro děti a pro jedince s oslabenou imunitou. Tato bakterie střevního původu totiž může způsobit infekce, nevolnost, ale i dlouhodobější zdravotní problémy.

Autor:
Publikováno: 25. 8. 2020 14:00 Nahlásit obsah