Ve hře je konec jednorázových balení omáček a hotelových šamponů: EU tak bojuje proti plastům

Ve hře je konec jednorázových balení omáček a hotelových šamponů: EU tak bojuje proti plastům Zdroj: Shutterstock

Evropská unie se snaží omezovat používání plastů. Její nejnovější iniciativa míří na jednorázové obaly, které běžně nacházíme ve fast foodech nebo hotelových pokojích. Jedná se o malé balení kečupů, majonéz, šamponů nebo tělových mlék, které známe z každodenního života. Tyto produkty by mohly začátkem roku 2030 zcela zmizet.

Průměrný Evropan ročně vyprodukuje neuvěřitelných 190 kilogramů obalového odpadu. Po zákazu plastových sáčků, brček a příborů se Evropská unie rozhodla zaměřit na další zdroj plastového odpadu. Pokud europoslanci nové opatření schválí, do roku 2030 by měly zmizet miniaturní obaly na omáčky, cukr a smetanu do kávy, které jsou běžně k dispozici v rychlých občerstveních a kavárnách.

Stejně tak by se zákaz měl dotknout malých lahviček šamponů a mýdel, které najdeme v hotelových pokojích. Cílem je výrazně snížit množství plastového odpadu, který Evropa produkuje.

Zdroj: Shutterstock Náhrada za tyto plastové obaly zatím není přesně stanovená. Restaurace a hotely možná nahradí plastové obaly papírovými, ale spekuluje se také o možnosti použití jedlých obalů, což je však méně pravděpodobné.

Tato opatření jsou součástí širší snahy Evropské unie o ochranu životního prostředí. I když jde o správný krok směrem k udržitelnosti, k dosažení významnějšího globálního efektu bude potřeba, aby podobné regulace přijaly i další regiony po celém světě.

Zdroj: Cnn.iprima.cz, iDnes.cz
Autor:
Publikováno: 27. 5. 2024 15:31 Nahlásit obsah