Den Země slavíme 22. dubna. Letos už po padesáté

Den Země slavíme 22. dubna. Letos už po padesáté Zdroj: Shutterstock.com

Den Země každoročně připadá na 22. dubna. Tento den, který nás upozorňuje na ekologické hrozby a učí nás recyklovat odpad a chovat se zodpovědně, má kořeny již v roce 1970. Poprvé byl totiž 22. dubna 1970 slaven v americkém San Francisku. V letošním roce si Den Země, který patří k největším světovým svátkům, připomínáme už po padesáté.

Největší nenáboženský svátek světa

Den Země se každým rokem koná 22. dubna. Toto datum je ovlivněno původními dny Země, které připadaly na 21. března, tedy na den jarní rovnodennosti, a oslavovaly příchod jara. V současné době je Den Země svátkem, který nás upozorňuje na dopady chování člověka na životního prostředí. Zaměřuje se také na nejožehavější ekologické otázky.

Tento významný mezinárodní svátek si každým rokem připomíná více než miliarda lidí po celém světě. Podle OSN jde přitom o největší nenáboženský svátek, který společně slaví lidé po celém světě bez ohledu na svou víru, národnost nebo společenské postavení.

Historie Dne Země započala v roce 1969

Historie vyhlášení Dne Země sahá do roku 1969. Američan John McConnel v tomto roce, během kterého takřka 20 milionů lidí po celém USA demonstrovalo za zdravější životní prostředí, inicioval projekt Den Země. Tento muž v rámci kampaně, která měla za cíl prosadit v USA zákony o ochraně životního prostředí, vytvořil dokonce vlajku Země.

Zdroj: Shutterstock.com První Den Země se oficiálně slavil 22. dubna roku 1970 v San Francisku. Jednalo se konkrétně o kampaň, která chtěla přenést problém ekologie do politických kruhů. První ročník Dne Země se zaměřil na recyklaci, hledání obnovitelných zdrojů energie i na zvýšení energetické účinnosti.

O rok později, tedy v roce 1971, se k oslavám Dne Země připojilo také OSN. V roce 1990 se Den Země stal uznávaným svátkem po celém světě. Proto od té doby mluvíme o Mezinárodním dnu Země.

Den Země v Česku: Ve znamení vzdělávacích akcí

Den Země se v České republice (dříve v Československu) slaví od roku 1990. V dubnových dnech se do tohoto mezinárodního dne, který podporuje ekologii, v tuzemsku zapojuje spousta institucí, které standardně pořádají vzdělávací akce pro děti i dospělé.

Jde zejména o města, obce, školky a školy, muzea, zoologické zahrady, ekologické organizace nebo společnosti zabývající se zpracováním odpadů. Významnou součástí českého Dne Země je například také Akademie věd ČR, která na počest tohoto mezinárodního svátku pořádá přednášky, besedy či dny otevřených dveří.

Autor:
Publikováno: 21. 4. 2020 12:00 Nahlásit obsah