Josefa a Růžena Blažkovy: Nejslavnější česká siamská dvojčata, která prorazila i v USA

Josefa a Růžena Blažkovy: Nejslavnější česká siamská dvojčata, která prorazila i v USA Zdroj: Profimedia

Pravděpodobnost, že se narodí siamská dvojčata, je dle statistik 1:50 000. Jedním takovým případem je narození Josefy a Růženy Blažkových, které patří k nejznámějším českým siamským dvojčatům. Tyto sestry srostlé v bocích se vzhledem ke svému tělesnému handicapu i vrozenému nadání živily jako umělkyně. Prorazily dokonce ve Francii a USA.

Rozdělení podle lékařů nepřicházelo v úvahu

Růžena a Josefa Blažkovy se narodily 20. ledna 1878 v jihočeské obci Skrýchov u Opařan, která se v současnosti nachází v okrese Tábor. Novorozené holčičky byly srostlé v bocích, tedy v krajině pánevní. Měly přitom každá svou hlavu, trup, ruce a nohy, ovšem společné močové, řitní a poševní orgány.

Sestry vyrůstaly v jihočeské vesnici společně s dalšími dětmi. Každá z nich však chtěla být sama sebou a s dospíváním a dospělostí jejich touha ještě sílila. V případě těchto siamských dvojčat šlo pouze o nereálný sen. Jak později potvrdili lékaři v Praze a posléze i v USA, chirurgický zákrok, při kterém by byly srostlé sestry rozděleny, nepřipadal v úvahu.

Pod uměleckým jménem Rosa a Josepha se proslavily už v 11 letech 

Tato česká siamská dvojčata, která byla nadaná, inteligentní, uměla cizí jazyky i hrát na hudební nástroje, prorazila už ve svých 11 letech. Tehdy se jejich fotografie objevily v českých i zahraničních novinách.

Růžena a Josefa Blažkovy se staly okamžitou senzací. Upoutaly pozornost agentů a obchodníků doma i za hranicemi. Často vystupovaly v pražském karlínském divadle i v českých městech. Pod uměleckým jménem Rosa a Josepha Blažek je čekal úspěch také ve Francii a zejména v USA, kde se poprvé ukázaly na světové výstavě v Chicagu v roce 1893.

Tato česká siamská dvojčata začala vystupovat v amerických varietních společnostech jako umělkyně. Oblečená do kostýmů například hrála na hudební nástroje a zpívala národní písně.

V roce 1911 siamská dvojčata porodila společného syna

Vzhledem k tomu, že měly společné orgány, Růžena a Josefa Blažkovy v roce 1911 porodily syna Františka. Kdo je jeho otcem, je obestřeno tajemstvím. Žádná ze sester totiž neprozradila mužovo jméno ani své nejbližší rodině. Syn František s těmito ženami společně vystupoval na dalších turné po USA, přezdívalo se mu přitom Syn dvou matek.

Růžena a Josefa Blažkovy zemřely v americkém Chicagu obě najednou 30. března 1922, jako příčina jejich smrti je uváděn zápal plic. Sestry byly zpopelněny v USA, urna s jejich popelem byla následně uložena v rodinné hrobce v jihočeském Sepekově. 

Zdroj: Mestobechyne.cz, Sideshowballyhoo | Instagram.comFr.wikipedia.org
Autor:
Publikováno: 11. 1. 2022 09:43 Nahlásit obsah