Tato krásná žena žila před 7500 lety na Gibraltaru. Vědci provedli 3D rekonstrukci jejího obličeje

Tato krásná žena žila před 7500 lety na Gibraltaru. Vědci provedli 3D rekonstrukci jejího obličeje Zdroj: Gibraltar Chronicle

V roce 1996 archeologové objevili v jeskynním pohřebišti poblíž Europa Point na Gibraltaru ostatky neznámé ženy. Až pokročilá technologie v roce 2019 určila, že tato Gibraltaranka žila před 7500 lety. Forenzní vědci, kteří tuto ženu pojmenovali Calpeia, se nedávno rozhodli, že zrekonstruují také její tvář. A výsledek? Je dechberoucí.

Calpeia měla v době své smrti mezi 30 a 40 lety

Archeologové spolupracující s Gibraltarským národním muzeem našli ostatky ženy jménem Calpeia v roce 1996 v jeskyni nedaleko gibraltarského Europa Point. Až současné technologie umožnily, abychom se o této ženě dozvěděli o něco více.

Jak současné výzkumy ukazují, Calpeia žila v době kolem 5400 let před naším letopočtem. Tedy v období neolitu, kdy se tehdejší Gibraltarané neživili zemědělstvím, ale jejich hlavní obživou byl rybolov na moři. V době své smrti měla Calpeia podle vědců mezi 30 a 40 lety, následně byla pohřbena v jeskyni poblíž Europa Point.

Zdroj: Gibraltar Chronicle Ženina lebka byla deformovaná, i tak vědci zrekonstruovali její tvář

Forenzní vědci, kteří zkoumali Calpeiyny ostatky, se odhodlali k odvážné věci. Rozhodli se, že provedou 3D rekonstrukci její tváře. Šlo o velmi náročný úkol, protože ženina lebka byla po pohřbení deformovaná.

Rekonstrukce Calpeiyny tváře tak zahrnovala i naskenování kopie lebky do počítačového programu a následné 3D doplnění jejích chybějících částí. Když vědci poprvé veřejnosti představili fyzický 3D model Calpeiyna obličeje, mnozí byli z jejího vzhledu překvapeni. Viděli totiž před sebou krásnou mladou ženu, která vypadá na vlas stejně jako dnešní moderní lidé.

Calpeia má z 90 procent genů z dnešního Turecka

Kromě 3D rekonstrukce tváře forenzní vědci extrahovali z Calpeiyny lebky DNA, z čehož se dozvěděli také další zajímavé věci. Pouze 10 procent genů této ženy pocházelo od místních lovců a sběračů, 90 procent jejích genů bylo naopak z Anatolie, což je část dnešního Turecka. Jak tedy dokazuje i genetická výbava, Calpeia měla tmavé oči a tmavé vlasy.

Nikdy se pravděpodobně nedozvíme, zda se Calpeia na Gibraltaru narodila, nebo sem až přicestovala. V každém případě je považována za nejstarší zaznamenanou Gibraltaranku.

Autor:
Publikováno: 14. 7. 2020 12:33 Nahlásit obsah