Zemřel Benjamin Zephaniah z Gangů z Birmighamu. Osudný mu byl nádor mozku

Zemřel Benjamin Zephaniah z Gangů z Birmighamu. Osudný mu byl nádor mozku Zdroj: Shutterstock

Ve věku 65 let zemřel slavný britský básník, dramatik, hudebník a herec Benjamin Zephaniah. Osudný mu byl nádor mozku, který mu byl diagnostikován pouhých osm týdnů před smrtí. Benjamin Zephaniah, jenž byl hvězdou seriálu Peaky Blinders - Gangy z Birminghamu, vydechl naposledy ve čtvrtek 7. prosince 2023 obklopen svou rodinou.

O smrti Benjamina Zephaniaha informovala jeho rodina prostřednictvím Instagramu. “S velkým zármutkem a lítostí oznamujeme smrt našeho milovaného manžela, syna a bratra v časných ranních hodinách, 7. prosince 2023. Benjaminova žena byla celou dobu po jeho boku a byla s ním, když odešel. Tuto informaci sdílíme se světem a víme, že mnozí budou touto zprávou šokováni a zarmouceni. Benjamin byl skutečným průkopníkem a inovátorem, dal světu tolik,” stojí v instagramovém prohlášení.

Benjamin Zephaniah se narodil 15. dubna 1958 v Birminghamu ve Velké Británii. Byl synem barbadoského pošťáka a jamajské zdravotní sestry. V mládí si musel projít velmi trnitou cestou, která pro něj byla doslova školou života. 

Díky svému úsilí se vypracoval na velmi úspěšného básníka, prozaika a dramatika. Psal poezii, romány, divadelní hry i literaturu pro děti. Časopis The Times jej mimo jiné v roce 2008 zařadil mezi padesátku nejvýznačnějších britských poválečných autorů. Na druhou stranu, odmítl ale vyznamenání od královny Alžběty II. kvůli britské imperiální otrokářské minulosti.

Talentovaný Benjamin Zephaniah spoustu úspěchů sbíral také v hudebním světě. Jeho hudební produkce byla spojená zvláště s jeho vlastní kapelou The Benjamin Zephaniah Band. V neposlední řadě bychom měli zmínit, že byl také skvělým hercem. Celosvětově jej proslavila zvláště role Jeremiaha Jesuse, kterou v letech 2013 až 2022 ztvárnil v dramatického seriálu Gangy z Birminghamu (Peaky Blinders). Čest jeho památce!

Zdroj: Deadline.com, Wikipedia.org, Cnn.iprima.cz

Autor:
Publikováno: 11. 12. 2023 10:10 Nahlásit obsah