Zemřel český mim Jaroslav Čejka. Bylo mu 86 let

Zemřel český mim Jaroslav Čejka. Bylo mu 86 let Zdroj: Profimedia

V úterý 11. října 2022 zemřel slavný český mim, tanečník a herec Jaroslav Čejka. Talentovanému umělci, který se dlouhá léta potýkal s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou, bylo 86 let. I když měl požehnaný věk, jeho odchod zasáhl spoustu lidí.

Když se řekne Jaroslav Čejka, jistě se vám vybaví, jak skvěle imitoval slepici, Charlieho Chaplina nebo zpěvačku Tinu Turner. Tento talentovaný tanečník, herec a mim však bohužel odešel na věčnost v úterý 11. října 2022 ráno. Vzhledem k tomu, že v minulosti prodělal mrtvici a trpěl jak Alzheimerovou, tak Parkinsonovou chorobou, posledních 12 let strávil v domově pro seniory, kde byl odkázán zcela na pomoc druhých.

Český tanečník, komik, herec a mim Jaroslav Čejka se narodil 22. července 1936 v Ostravě. Vidět jste jej mohli takřka ve dvacítce celovečerních filmů, a to zvláště ve vedlejších rolích. Zahrál si například v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo ve filmu Kdyby tisíc klarinetů. Za nesplněný sen považoval roli Quasimoda ve Zvoníkovi od Matky Boží. Jako tanečník působil Jaroslav Čejka od konce 50. let do poloviny 70. let 20. století v Národním divadle. Byl mimo jiné Truffaldinem ve Sluhovi dvou pánů, Šaškem v Labutím jezeře nebo Králem v baletu Z pohádky do pohádky.

Jaroslav Čejka byl vynikající tanečník s precizní klasickou technikou, zároveň měl herecký talent a smysl pro humor a nadsázku. Televizní diváci si jej pamatují zvláště z televizních zábavných pořadů, kde ve vtipných scénkách imitoval třeba chování slepice. Tuto scénku s názvem “Pan Slepice” jste mohli vidět například v pořadu Silvestr na přání aneb Čí jsou hory Kavčí. Za umělecký přínos pro českou kulturu získal Jaroslav Čejka v roce 2007 Cena Thálie za celoživotní mistrovství - balet, tanec a pohybové divadlo. 

Jaroslav Čejka žil se svou maminkou, o kterou se později staral a která zemřela v roce 2008 ve 104 letech. Kvůli vlastním zdravotním problémům se stáhl do ústraní a zbytek života strávil v domově pro seniory. Jak informovala jeho praneteř Barbora Šenfeldová, poslední rozloučení s Jaroslavem Čejkou se bude konat na Městském hřbitově v Opavě, kde bude slavný český umělec také pohřben.

Zdroj: Novinky.cz, Ceskenoviny.cz
Autor:
Publikováno: 12. 10. 2022 09:06 Nahlásit obsah