Zemřel slavný producent filmů Titanic a Avatar. Jon Landau se dožil 63 let

Zemřel slavný producent filmů Titanic a Avatar. Jon Landau se dožil 63 let Zdroj: Shutterstock

Ve věku 63 let zemřel producent světového formátu Jon Landau, který stál za úspěchem filmových trháků Titanic a Avatar. Po ročním boji bohužel podlehl rakovině. Zpráva o jeho smrti obletěla svět v sobotu 6. července 2024.

V sobotu 6. července večer zasáhla filmový svět smutná zpráva o úmrtí významného amerického producenta Jona Landaua. Landau zemřel v pátek 5. července 2024 v americkém Washingtonu, kde žil se svou rodinou. Podle amerických médií mu byla osudná rakovina.

Tento slavný producent úzce spolupracoval s režisérem Jamesem Cameronem – a právě díky této spolupráci vznikly jedny z nejúspěšnějších filmů historie. Tedy Titanic a Avatar.

Jon Landau se narodil v rodině známých televizních a filmových producentů, což jej už od dětství vedlo k zájmu o svět filmu. Svou úspěšnou kariéru odstartoval v 80. letech 20. století, kdy se postupně prosadil ve filmovém průmyslu. Pracoval ve významných filmových společnostech a stal se uznávaným producentem. Landau sám říkával: „Neumím hrát, skládat hudbu ani vytvářet vizuální efekty. Ale umím produkovat filmy, které oslovují diváky po celém světě.“

Zdroj: Shutterstock V roce 1997 se spojil s Jamesem Cameronem na projektu Titanic. Tento film nejen že překonal hranici jedné miliardy dolarů v tržbách, ale získal i 11 Oscarů, včetně ocenění za nejlepší film.

Kromě Titanicu se Jon Landau podílel i na filmech Avatar a jeho pokračování Avatar: The Way of Water. Tyto filmy nejen že posunuly hranice filmového umění, ale také přinesly nový pohled na využití technologie ve filmu. Jon Landau vždy hledal nové způsoby, jak diváky zaujmout a vtáhnout je do příběhu.

“Opustil nás skvělý producent a skvělá lidská bytost. Jon Landau věřil, že film je nejvyšší lidskou uměleckou formou, a abyste mohli natáčet filmy, musíte být nejprve sami lidmi. Budeme na něj pamatovat jak pro jeho obrovskou štědrost ducha, tak pro filmy samotné,” uvedl o svém zesnulém kolegovi a příteli slavný režisér James Cameron.

Zdroj: Bbc.com, Hollywoodreporter.com
Autor:
Publikováno: 10. 7. 2024 08:38 Nahlásit obsah