Žluté nánosy pylu zahalily Česko. V roce 2022 je pylu víc než obvykle

Žluté nánosy pylu zahalily Česko. V roce 2022 je pylu víc než obvykle Zdroj: Shutterstock

Všimli jste si toho, že letos na jaře je pylu víc než v předchozích letech? Žluté nánosy pylu se usazují na autech a oknech a samozřejmě dráždí i alergiky. Jak ukazuje pylový semafor, koncentrace pylových alergenů je v ovzduší po celém Česku velmi vysoká, zejména kvůli teplu a suchu.

Za žluté nánosy mohou pyly jehličnanů

“V uplynulém týdnu se v České republice objevovalo v ovzduší středně vysoké množství pylových alergenů. Nejhojnější byla pylová zrna dubu, která zkříženou reaktivitou prodlužují pylovou sezonu břízy. Vedle těchto alergenů se v ovzduší objevoval pyl téměř všech stromů, které kvetou během jarního období – platan, buk, ořešák, jírovec, moruše. Rozkvétají borovice a smrky, jejichž pyl téměř nealergizuje, ale může citlivější osoby mechanicky dráždit,” okomentovala současnou pylovou situaci v tuzemsku Pylová informační služba.

Čím jsou ale způsobeny žluté nánosy pylu, které aktuálně zahalily celé Česko? Podle České pylové informační služby jsou za ně odpovědné právě pyly jehličnanů, které vytvářejí žlutavé okraje kolem kaluží a žlutavé nánosy na hladkých površích.

V druhé polovině května budou k dominantním alergenům patřit pyly dubu, buku, jírovce a ořešáku. Stále nejhojnějším však budou pyly jehličnanů, které s sebou přinášejí právě žluté nánosy. A jaká pylová situace nás čeká v týdnu od 17. do 23. května 2022? “Postupně bude přibývat pylu jitrocele a šťovíku. Koncentrace pylu řepky olejky se bude držet na stejné úrovni. Od konce týdne se v nižších polohách začne pozvolna rozbíhat plná sezona trav, ve středních polohách potom až na přelomu května a června,” uvedla na svém na webu Pylová informační služba.

Zdroj: Shutterstock Pylový semafor ukazuje aktuální ohrožení výskytem pylu

Máme očekávat žluté nánosy pylu i v dalších dnech? Odpověď na tuto otázku vás bude jistě zajímat s ohledem na to, zda se vám vyplatí mýt si auto nebo okna domu. Informace o aktuální koncentraci pylu v ovzduší je ještě důležitější pro všechny, kteří trpí alergií na pyl.

Abyste byli v obraze, sledujte pylový semafor, který je projektem Českého hydrometeorologického ústavu a Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem. Tento pylový semafor denně přináší předpověď míry ohrožení výskytem pylu a jak předpovídá, i v druhé polovině května 2022 bude míra ohrožení pylem v Česku vysoká až mimořádná. Odborníci proto doporučují lidem citlivým na pyl dodržovat speciální režimová opatření.

Zdroj: Shutterstock Tipy pro alergiky, jak zvládnout pylovou sezonu

Máte alergii na pyl, která se projevuje například ucpaným nosem, kýcháním, rýmou, ale i svěděním, pálením a slzením očí? Abyste jarní pylovou sezonu 2022, kdy je koncentrace pylu v ovzduší opravdu vysoká, zdárně překonali, zkuste dodržovat následující preventivní opatření.

  • Omezte pobyt venku na minimum.
  • Při pobytu venku noste jednorázovou roušku a vyhněte se rizikovému prostředí, jako jsou lesy a park.
  • Když se z venku vrátíte domů, osprchujte se a převlečte se do čistého.
  • Každý den si umývejte vlasy. 

  • Dvakrát až třikrát denně si vyplachujte nos fyziologickým roztokem.
  • Omezte doma větrání.
  • Vybavte svůj domov čističkou vzduchu.
  • Při cestě autem nestahujte okýnka. 
  • Ve svém automobilu pravidelně měňte pylové filtry.

Zdroj: Info.chmi.cz/bio, Pylovasluzba.cz, Jenzeny.cz

Autor:
Publikováno: 13. 5. 2022 14:00 Nahlásit obsah