Alergie na pyl dokáže potrápit už na jaře: Jak zmírnit její průběh

Alergie na pyl dokáže potrápit už na jaře: Jak zmírnit její průběh Zdroj: Shutterstock

Pro alergiky je jaro kritickým obdobím. S příchodem jarních měsíců totiž nastává začátek hlavní pylové sezony, během které lidé s alergií na pyl velmi trpí. Jak tuto alergickou reakci zmírnit, abyste si konečně mohli jaro užívat plnými doušky?

Alergie na pyl vás může postihnout až v dospělosti

Alergií na pyl, která je nepřiměřenou reakcí imunitního systému na alergeny obsažené v pylových zrnech, trpí v Česku každý čtvrtý člověk. Nejde pouze o děti. Tento druh alergie vás může postihnout v jakémkoliv věku, tedy i v dospělosti, a pořádně vám zkomplikovat život. 

Pylová sezona v našich zeměpisných šířkách startuje už koncem února, kdy vykvétají první stromy. Až jarní měsíce jsou však začátkem hlavní pylové sezony, která trvá až do podzimu. Jelikož se příroda na jaře probouzí ze zimního spánku, všechno začíná rašit a kvést. Které pylové alergeny jsou tedy dominantní v průběhu jarních měsíců?

Zdroj: Shutterstock Pylový kalendář: Na jaké alergeny si dát pozor od března do června

  • březen: pylová zrna lísky, olše, břízy, dubu, jilmu, tisu, topolu a vrby
  • duben: pylová zrna borovice, břízy, buku, dubu, jalovce, habru, javoru, jilmu, kaštanu, lísky, olše, ořešáku, platanu, tisu, topolu a vrby
  • květen: pylová zrna borovice, břízy, buku, černého bezu, dubu, habru, jasanu, javoru, jilmu, jírovce, lípy, kopřivy, jitrocele, bojínku, lipnice a psárky
  • červen: pylová zrna trav, kopřivy, jitrocele, topolu, vrby, akátu, černého bezu, lípy, ječmenu, kukuřice, pšenice, slunečnice či pěstované zeleniny

Příznaky alergie na pyl

Jak poznáte, že trpíte alergií na pyl? Podle příznaků, jako je ucpaný nos, kýchání, svědění v nose, vodnatá rýma, ale i svědění, pálení a slzení očí. Vaše oči mohou být při alergii na pyl také zarudlé a oteklé. Rovněž vás může pobolívat v krku a můžete mít náběh na kašel nebo na stavy, které připomínají astma.

Jak léčit alergii na pyl? V prvé řadě navštivte alergologa

Všimli jste si, že vám určitý druh pylu nedělá dobře? Abyste si mohli opět jaro užívat plnými doušky a měli svou alergii na pyl pod kontrolou, navštivte alergologa. Tento odborník vám předepíše vhodnou léčbu na zmírnění vašich alergických potíží. Pomohou vám přitom nejen antihistaminika, při léčbě alergie na pyl je vhodná také alergenová imunoterapie.

Zdroj: Shutterstock Jste-li alergičtí, nepodceňujte ani prevenci

Chcete zvládnout stávající pylovou sezonu a příliš netrpět? Zaměřte se také na prevenci. Čím byste se měli řídit kromě návštěvy alergologa a dodržování vhodné léčby?

✓ Během hlavní pylové sezony omezte svůj pobyt venku na minimum.

✓ Pokud musíte ven, vyhněte se rizikovému prostředí, kterým jsou lesy, parky či blízkost stromů na zahradě.

✓ Správně si načasujte, kdy půjdete ven. Nejvyšší koncentrace pylu v ovzduší je mezi pátou a desátou hodinou ranní. V tuto denní dobu se pobytu venku raději vyhněte.

✓ Když se vrátíte z venku, převlékněte se.

✓ Za jízdy v autě nestahujte okýnka.

✓ Příliš doma nevětrejte.

✓ Pokud cítíte příznaky alergie na pyl, třikrát za den si vypláchněte nos konvičkou. 

✓ Každý den si umyjte vlasy, na nichž by mohla ulpět pylová zrna.

Autor:
Publikováno: 13. 4. 2021 12:00 Nahlásit obsah