Češi si dovážejí koronavirus ze zahraničí. Nakazili se na Slovensku, v Chorvatsku i ve Švédsku

Češi si dovážejí koronavirus ze zahraničí. Nakazili se na Slovensku, v Chorvatsku i ve Švédsku Zdroj: Shutterstock.com

V úterý 14. července zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví nová data o Češích, kteří se během července nakazili novým koronavirem v zahraničí. Ministerstvo celkově eviduje 16 těchto případů. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha však jde nejen o turisty, ale také o jednotlivce, kteří do zahraničí cestovali za prací nebo studiem.

V zahraničí se nakazilo už 16 Čechů

Počet Čechů, kteří se během pobytu v zahraničí nakazili novým koronavirem, vzrostl v úterý 14. července na celých šestnáct. V pondělí 13. července přitom ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek informoval ještě o devíti případech.

 “Zatím v tomto směru nejde o žádné statisticky významné číslo, které by mohlo ovlivnit epidemiologickou situaci v Česku,” uklidňuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek však upozorňuje, že se v budoucnu v Česku objeví nová ohniska koronaviru, která vzniknou po návratu lidí ze zahraničí.

Přehled zemí, z nichž si Češi dovezli nový koronavirus

Podle Adama Vojtěcha se Češi nakazili koronavirem v zahraničí nejen během letní dovolené. Šlo také o jednotlivce, kteří v zahraničí pracovali nebo studovali. V kterých konkrétních státech se tedy Češi infikovali? K úterý 14 července jsou čísla následující:

 • Slovensko - 3

 • Chorvatsko - 2

 • Švédsko - 2

 • USA - 2

 • Maďarsko - 1

 • Srbsko - 1

 • Španělsko - 1

 • Portugalsko - 1

 • Velká Británie - 1

 • Peru - 1

 • Rusko - 1

Zdroj: Shutterstock.com Turisté se nemusí na dovolené nakazit od místních, ale mezi sebou

Ministr zdravotnicí poukazuje na to, že by lidé při cestě do oblíbených dovolenkových destinací měli počítat s možným rizikem a preventivně se chránit. Navíc by si měli dát pozor na to, s kým se baví, tančí na parketu nebo pijí drink.

„Měli by se vyhýbat místům, kde je vyšší koncentrace osob, zejména hromadným akcím ve vnitřních prostorách, jako jsou kluby a podobně. Tam se nachází velké množství turistů z různých zemí, a to je riziko,“ apeluje Adam Vojtěch, který říká, že dovolenkoví turisté se nemusí novým koronavirem nakazit od místních, ale klidně mezi sebou.

Aktuální situace v Chorvatsku

Nejoblíbenější dovolenkovou destinací Čechů je bezkonkurenčně Chorvatsko. Jak to aktuálně v této zemi vypadá? Poslední údaje říkají, že se přes víkend ve srovnání s předchozími dny výrazně snížil denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem. Může to být ovšem tím, že chorvatští zdravotníci během víkendu provedli méně testů na přítomnost nemoci COVID-19.

Jak upozorňují chorvatské noviny Jutarji list, Chorvatsko se minulý týden řadilo mezi šest zemí Evropské unie, které zaznamenaly nejstrmější růst nákazy novým koronavirem. Nejvíc případů stále hlásí region Záhřebu a Osijeku a poté Splitsko-dalmátská župa.

Tip: Aktuální epidemiologickou situaci v Chorvatsku můžete sledovat na webu koronavirus.hr.

Autor:
Publikováno: 15. 7. 2020 12:00 Nahlásit obsah