Davos Klosters – když mají hory styl

Davos Klosters – když mají hory styl Zdroj: Tomáš Rucký

Davos Klosters je ukázkovým mixem všeho. Na jedné straně stojí ryze sportovní sjezdovky a moderní samoobslužné restaurace, na druhé straně jsou výletnické „safari“ tratě, freeridové pláně a stylové hospůdky s kožešinami provoněné raclettem nebo venkovní terásky umně reprezentující „apres ski pověst“ Davosu.

Aktuální podmínky k vycestování do Švýcarska je očkování (stačí 2 dávky), prodělání nemoci Covid 19, případně neočkovaní se musí prokázat negativním PCR nebo antigenním testem.

Zdroj: Tomáš Rucký Davos Klosters zahrnuje několik areálů, z nichž nejpopulárnější jsou areály Parsenn a Jakobshorn. Dalšími je středisko určené hlavně pro freeride Pischa a menší rodinné areály Madrisa a Rinerhorn. Pozor při koupi skipasu – za kartu tu neplatíte zálohu, ale kupujete si ji za 5 CHF a při dalších návštěvách nejen ve Švýcarsku si ji můžete znovu „nabít“. Pokud už takovou čipovou kartu odněkud máte, předložte ji hned u nákupu skipasu.

Zdroj: Tomáš Rucký Přímo z městečka Davos se můžete na jedné straně nechat vyvézt kapacitní kabinou do kompaktního areálu Jakobshorn, na straně druhé vás pro změnu pozemní lanovka dostane do rozlehlejšího areálu Parsenn, který je propojený s komornějším Klosters. Vlakem nebo autobusem se pak můžete z Davosu svézt do rodinného areálu Madrisa nebo na „odstrčený“ Rinerhorn. Přímo z Davosu se zvedá také zubačka Schatzalpbahn, která ale není v rámci skipasu. Jednotlivá střediska jsou mezi sebou v údolí propojená červenými vláčky Rhétské dráhy, které máte na trati Küblis-Filisur jako ubytovaní zcela zdarma.

Zdroj: Tomáš Rucký My jsme z Davosu nejprve zamířili na Jakobshorn, který jsme si už posledně oblíbili pro jeho sportovní sjezdovky a jednoduchou orientaci. Tratě se tu spouští jedna vedle druhé, takže se tu nezdržujete nějakými delšími přejezdy nebo nezáživnými traverzy. Sklony sjezdovek se sice na mapičce převážně modrají, osobně bych je ale klidně zařadila mezi svižné červené, na kterých se lyže na hrany chtějí stavět skoro samy.

Zdroj: Tomáš Rucký Sjezdovky na Jakobshornu se mi líbí jednak díky sportovnímu profilu a jednak díky dostatečné přehlednosti, kdy můžete vidět dlouho před sebe, kam a jak se bude trať odvíjet. Na ostřejší jízdu po hranách jsme si nejčastěji volili jezdivou sjezdovku č.4 a 6, na pohodové kroužení a kochání se krajinou zas modrou pistu č.9 v pravé části Jakobshornu.

Zdroj: Tomáš Rucký Docela nás překvapilo, jak pestrý výběr skoků a překážek nabízí snowpark Jatzpark, který je tu každý den perfektně připravený. Jatzpark najdete úplně v pravé části Jakobshornu, když se díváte zespoda nahoru a zaujme jak začátečníky, tak klidně i profíky.

Zdroj: Tomáš Rucký Vyzkoušet si tu můžete pár překážek, malé skoky, 3 větší skoky a jeden velký big air. Bylo vidět, že tamní skokani už tam nějaký ten pátek lítají a bylo se na co dívat.

Zdroj: Tomáš Rucký Další den jsme vyrazili okouknout sjezdovky i na protějším areálu Parsenn, kam nás z Davos Dorf vyvezl červený pozemní vláček. Parsenn je na rozdíl od Jakobshornu větší, rozprostírá na vícero kopcích a sjezdovky se tu různě propojují nebo na sebe navazují kratšími či delšími přejezdy.

Zdroj: Tomáš Rucký Celkově se dá říct, že tratě na Parsennu jsou mírnější, širší, spíš pohodové, ačkoli i tady samozřejmě najdete nějakou tu ryze sportovní sekci, jako například na červené sjezdovce č.19. Tu jsme koneckonců jezdili poměrně často, protože v době naší návštěvy tu bylo dost pod nulou, a tak nám přišla vhod vyhřívaná sedačková lanovka s bublinou, která právě tuto sjezdovku obsluhovala.

Zdroj: Tomáš Rucký Příjemně sportovní sjezdovkou na Parsennu je také hned ta první, na kterou narazíte, jakmile vystoupíte z pozemní lanovky. Jde o modrou sjezdovku č. 11, která se místy i začervená, takže je ideální na pohodové překlápění lyží z hrany na hranu.

Zdroj: Tomáš Rucký ​​​​​​Davos patří mezi střediska nabízející i freeridové vyžití, hlavně tedy v areálu Jakobshorn, kde najdete i oficiálně značené freeridové trati. Ačkoli je pro freeride víc vyhlášená areál Jakobshorn, najde se pár míst vhodných na pár prašanových oblouků i na Parsennu.

Zdroj: Tomáš Rucký Trošku delší freeride jsme si pak střihli z nejvyššího bodu střediska Weissfluhgipfel (2 844 m), kam nás ze stanice Weissfluhjoch vyvezla kapacitní kabinková lanovka. Překvapilo nás, že ten se na vrchol nevyvezli ani jen pěší, ale vyváželi opravdu jen lyžaře s širokými lyžemi. My jsme po ránu kroužili obloučky nejdřív na sjezdovkách, takže jsme propásli panenské pláně, nicméně i tak se díky prudkému sklonu jelo pěkně a místy lítal sníh až přes ramena. Tahle freeridová trať je sice krátká, ale hezky přehledná a příjemně prudká.

Zdroj: Tomáš Rucký Zcela bez omezení a potřeby QR kódů fungují v Davosu venkovní terásky, na kterých hraje hudba, a žije to, jako za „starých časů“. Naší oblíbenou na Jakobshornu je teráska restaurace Jatzhütte a také restaurace Güggel – obě leží u zadního snowparku Jatzparku.

Zdroj: Tomáš Rucký Na Parsennu jsme si zas oblíbili malou hospůdku Mugga Hütta, kterou sice známe známe už z loňských let, ale letos má tento podnik nově jiný provozovatel a je to zas trochu jiný zážitek – ještě lepší! K jídlu se tu ob den střídají typická švýcarská jídla jako je raclette nebo fondue, a pokud byste měli pocit, že tyto fondue vám chutnají víc, než kterékoli jiné, je to kvůli speciální receptuře, kterou si tento podnik nechává dělat na míru. Za sebe můžeme říct, že lepší sýrové fondue jsme zatím jinde nejedli. Navíc pak co chvíli chodila sympatická obshluha s dalšími zajímavostmi, jako třeba se šnapsem „Flämmli“, který si sami uděláte pomocí kafe, hruškovice, dvou kostek cukru a plamínkem ohně.

Zdroj: Tomáš Rucký Davos je také slavné středisko pro bežecké lyžování a najdete tu až přes 100 km upravovaných běžeckých tras. Na běžky můžete klidně vyrazit i večer, protože jeden z okruhů je i osvěltený a najdete ho, když pojedete směrem do údolí Dischmatal. Běžecké okruhy jsou tu zdarma.

Zdroj: Tomáš Rucký Až stoletou tradici má v Davosu také zimní stadion, který byl před dvěma lety nově rekonstruován. Až vás tedy přestane bavit večerní aprés ski, vyrazte klidně na hokej.

Zdroj: Tomáš Rucký

Davos Klosters v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                           6 hod 50 min

Celodenní skipas Jakobshorn&Parsenn dospělí                               78 CHF

Celodenní skipas Jakobshorn&Parsenn děti                                     31 CHF

Dvoudenní skipas na celou oblast dospělí                                        153 CHF   

Skibusy a vlaky v okolí (Küblis – Filisur)                                        zdarma v rámci skipasu

Provozní doba:

Parsenn                                                                                  19.11.2021 – 24.4.2022/denně

Schatzalp                                                                               19.11.2021 – 24.4.2022/denně

Jakobshorn                                                                            27.-18.11.2021/víkendově

                                                                                              3.12.2021 – 18.4.2022/denně

Rinerhorn                                                                              18.12.2021 – 27.3.2022/denně

Madrisa                                                                                 18.12.2021 – 27.3.2022/denně

Webové stránky                                                                                www.davos.ch    

Zdroj: Tomáš Rucký V Davosu jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Davos Klosters - galerie Davos Klosters - galerie Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 3. 2. 2022 13:55 Nahlásit obsah