Ještěd – manšestrové oblouky už v 7:30

Ještěd – manšestrové oblouky už v 7:30 Zdroj: Tomáš Rucký

Hlavním letošním „esem v rukávu“ Ještědu je bezesporu sjezdovka Nová Skalka, která kromě moderních parametrů nabídne i neokoukatelný pohled na Liberec, a to nejen ve dne, ale i pod rouškou tmy při večerním lyžování. Na této sjezdovce se zároveň odehrává populární Fresh Track neboli první stopa na panenském manšestru.

Novinkou z předloňska je na Ještědu sjezdovka Nová Skalka, která je dlouhá poctivý kilometr a půl a široká je kolem 40 metrů, takže nabízí dostatek prostoru na vykrajování klidně i obřákových oblouků.

Zdroj: Tomáš Rucký Nová Skalka je červeného značení, takže nabídne příjemný sportovní sklon, který lyže vyzývá k poctivým carvovým obloukům v poměrně svižné rychlosti. Střihnout si tuhle sjezdovku v rytmických obloucích vkuse bez zastavení je bez nadsázky výkonnostní záležitost, která se možná neobejde bez propoceného termotrika.

Zdroj: Tomáš Rucký Právě na téhle sjezdovce jsme se o víkendu zúčastnili tzv. Fresh Tracku, tedy ranního lyžování na manšestru v omezeném počtu lyžařů, které začíná už 7:30. Do zahájení provozu střediska, tedy do 8:30 lyžujete prakticky sami, od 8:30 do 9:30 pak můžete využívat přednostní koridor, a tak se vyhnete ranním frontám na lano a můžete dát docela solidní počet jízd na stále dobře upraveném kopci.

Zdroj: Tomáš Rucký Fresh Track vyjde na 990 Kč a cena zahrnuje také bohatou snídani formou švédských stolů v restauraci Můstek, kterou je možné využít od 8:30 do 10:00. Vybírat můžete z gulášové polévky, pečených fazolí v tomatové omáčce, míchaných vajíček či hemenexu, pečené slaniny, norimberských grilovaných klobásek, minipárečků, šunek, sýrů, zeleniny, ovoce, müsli nebo domácích zákusků. Vybrat si můžete klidně všechno, žádné omezení tu dané není. A tedy u vstupu do restaurace se vám ještě dostane uvítání v podobě sklenky s proseccem.

Zdroj: Tomáš Rucký „Freštrekový skipas“ vám platí do 10:30, takže nejpozději do té doby se musíte nechat vyvézt sedačkovou lanovkou na Černý vrch, odkud se v pohodě sklouznete zpátky k parkovišti. Mimochodem v ceně Fresh Tracku je také parkování.

Zdroj: Tomáš Rucký Na Ještědu se dále svezete také na černém Slalomáku u skokanských můstků, který je celý den ve stínu, a tak si rovný povrch udrží nejdéle ze všech ještědských tratí. Ultimátní padák je sice přehledný, ale pekelně rychlý, takže staré dobré kristiánky tu jsou zcela na místě.

Zdroj: Tomáš Rucký V provozu je také červená sjezdovka Liberecká a Skalka, po jejíž pravé straně jsou vystavěné snowparkové překážky v podobě různých zábradlíček, rour nebo skoků.

Zdroj: Tomáš Rucký Sjezdovka F10 v době naší návštěvy hostila závody v moguls, které mají na Ještědu už dlouhou tradici a historii. Projet se dá i po sjezdovce Pod lany, na které se dostanete nejblíž k ikonickému ještědskému vysílači. I když se údajně její vršek se ponechává jako „freeridový“, my tu o víkendu narazili na poměrně rovnou sjezdovku i s proužky manšestru.

Zdroj: Tomáš Rucký Pro malé děti a začátečníky je na Ještědu připravený dětský lyžařský park přímo u hlavního parkoviště a skoro celý den je zalitý slunečními paprsky. Děti na mírný široký cvičný svah vyváží na jedné straně pojízdný pás, na druhé lanáček. Mezi těmito dvěma „dopravními prostředky“ jsou pro děti připravené dětské slalomy a také jednoduché překážky, které tu očividně u malých lyžníků měly velkou oblibu.

Zdroj: Tomáš Rucký Každý den od 18 do 21 hod probíhá na Ještědu i večerní lyžování, které se odehrává na zmíněné sjezdovce Nová Skalka, která je se svou délkou 1,5 km třetí nejdelší sjezdovkou s večerním lyžováním v České republice.

Zdroj: Tomáš Rucký Osvětlení je pak skoro samostatnou kapitolou, co se „večerka“ týče, protože jednak obdivujete osvětlený Liberec, který vám na startu Nové Skalky prakticky leží u nohou a jednak je trať osvětlená 265 LED svítidly, čímž jde o nejlépe osvětlenou sjezdovku u nás.

Zdroj: Tomáš Rucký

Ještěd v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                    1 h 17 min

Denní skipas – pokladna                                           690 Kč

Denní skipas – online                                                500 Kč

Fresh Track                                                               990 Kč

Kubíkův Funpark                                                      350 Kč

Denní lyžování                                                          8:30 – 16:00 

Večerní lyžování                                                       18:00 – 21:00

Webové stránky                                                         www.skijested.cz   

Zdroj: Tomáš Rucký Na Ještědu jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Ještěd - galerie Ještěd - galerie Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 17. 2. 2022 16:22 Nahlásit obsah