Kraličák – krásy neobjeveného kraje z kola i paddleboardu

Kraličák – krásy neobjeveného kraje z kola i paddleboardu Zdroj: Tomáš Rucký

Areál Kraličák se rozprostírá na úpatí masívu Králického Sněžníku v krajině, která si zachovává svůj malebný ráz, lesy jsou tu prostřídané políčky s pasoucími se krávami a na pohádkovosti výhledů tu přidávají také rybníky.

Kraličák ovšem zaujme nejen pohádkovým prostředím bez davů turistů, ale také nejmodernější lanovkou v ČR, bobovou dráhou, řopíky, zbrusu novými traily nebo vodními aktivitami na rybníce Úžas.

Jak už jsme reportovali v zimě, takovým „chlubítkem“ Kraličáku je sedačková lanovka Doppelmayr D-Line, která je momentálně nejmodernější lanovkou u nás. Je rychlá, má bublinu a sedadla, že si připadáte, jako když sedíte ve Formuli 1. Tahle sedačka vás na Kraličáku za pár minut přiblíží na start bikových trailů, za vyhlídkou z rozhledny Stříbrné Twiggy nebo za pěší túrou na Kralický Sněžník.

Zdroj: Tomáš Rucký

Ještě než se ale ze stříbrnického zázemí, pro nějž jsou charakteristické barevné kontejnery, vydáte lanovkou za dalšími výlety, můžete si nechat rozproudit trochu adrenalinu v krvi na nové bobové dráze, kterou najdete přímo u nástupu lanovky. Bobovka sice nepatří mezi nejdelší u nás, i tak se na ní ale projedete dvěma karusely, tedy dvěma otočkami o 360 stupňů.

Sedačková lanovka vás na Kraličáku vyhodí na nejvyšším bodě, tedy na vrcholu Štvanice (866 m), dá se však dostat ještě výš, to už je ovšem po točitých schodech na vrchol rozhledny Stříbrné Twiggy, která je vysoká 35 m. Pokud se vám cestou po 152 schodech zatočí hlava, nabízí se v nejvyšším krytém patře odpočinek na sedacím vaku s naservírovanými výhledy na pohoří Kralického Sněžníku a Jesenickou oblast.

Zdroj: Tomáš Rucký Pohovět se dá na vrcholu Štvanice nejen na rozhledně, ale také v přilehlé kulaté odpočívárně, která tvarově připomíná alpský aprés ski stan. Uvnitř sice neteče Aperol Spritz proudem a z repráku neburácí Helene Fischer, i tak má ale tahle místnůstka co do sebe, protože kromě odpočívacích vaků jsou tu po zdech ještě volně rozmístěné knížky, do kterých se tu zdarma můžete začíst. Odpočívárna je otevřená jen přes den, nocování tu není povolené.

Zdroj: Tomáš Rucký My jsme se na Kraličák vydali hlavně za poznáním nových trailů, které ještě možná tak nebudou v hledáčku českých bikerů. Některé přírodní traily tu vznikly loni v rámci enduro závodů na horském kole, letos k nim parta (Hubleska Crew) vybudovala parádní flowtrail, který je aktuálně precizně vyžehlený a zarovnaný jako podle pravítka!

Zdroj: Tomáš Rucký Kapitolou samotnou o sobě jsou klopené zatáčky na trailu, které jsou krásně vysoké, mají akorátní radiusy a dá se do nich naplno opírat. Tím, že je trail ještě čerstvě vybudovaný, jsou zatáčky krásně hladké a zkrátka podrží téměř v jakékoli rychlosti.

Zdroj: Tomáš Rucký Flowtrail zahrnuje i terénní boule, které se musí zkopírovat, nikoli se z nich odrážet, na to tu nejsou určené. Do vzduchu se odrazte až na „lavicích“, které mají na doskok vybudovaný dopad. Drtivá většina skoků je tu poměrně krátká, takže nezkušení je v pohodě doskočí, zkušeným doporučuju si před každým skokem spíš přibrzdit, aby dopad náhodou nepřelétli. Jinak je Flowtrail navzdory pár i vyšším skokům, které se dají de facto přejet, určen středně pokročilým bikerům. Úplným začátečníkům bych ho i přes jeho vyžehlenost nedoporučila, protože je trail poměrně rychlý a vysoké klopenky by mohly začínajícímu bikerovi trochu zatopit, jakmile ale chápete princip klopenek a pumpování na boulích, tak si tuhle trať i s okolními scenériemi rozhodně užijete.

Zdroj: Tomáš Rucký  Kdo preferuje spíš přírodní lesní traily, může se tu projet celkem na 5 trasách, které tu vznikly loni v rámci enduro závodů na horských kolech. Mapičku tratí zatím najdete zde, brzy budou traily popsané také na stránkách mujkralicak.cz. Traily jsou velmi rozmanité, projedete se na nich v kořenovitých pasážích, v kamenitých sekcích i po přírodní hrabance. Traily jsou převážně středně technicky náročné, a ačkoli jsou příjemně jezdivé, začátečníkům bych je úplně nedoporučila. Naopak ale zkušenější bikeři tu budou ve svém živlu. Nejnáročnější trasou je trať označená jako RZ 1, sice začne pohodovým začátkem na hravé lesní pěšině, pak se ale zalomí do strmého sjezdu s volnými kameny a různě propletenými kořeny. Tahle trať je opravdu jen pro technické fajnšmekry. Zbylé traily jsou už jednodušší, i na nich se ovšem najde nějaká ta technická záludnost jako je skok z kamenné zídky nebo přejezd rock garden.

Zdroj: Tomáš Rucký Ani skokani nejsou na Kraličáku ochuzení a pár větších skoků najdou přímo na Flowtrailu na odbočující větvi směrem do Stříbrnic. Pár z nich si skočí i středně pokročilí jezdci, některé jsou ale „vyšší level“ a ocení je spíš už profíci, co mají kolo v ruce.

Zdroj: Tomáš Rucký Na druhou stranu se na Kraličáku svezou i začátečníci a děti, a to konkrétně na Rodinném trailu, který se vine po lukách nad Hynčicemi. Tenhle trail je naprosto jednoduchý, mírný a zahrnuje pouze malé terénní vlny. Zatáčky tu prakticky nemají klopený charakter, takže kdo si průjezdem vyšších klopenek ještě není jistý, ať zamíří přímo sem. Mimochodem tenhle trail se dá úplně v pohodě projet také na koloběžce. V době naší návštěvy se „v kuloárech proslýchalo“, že by na vrcholu Štvanice měla vzniknout půjčovna koloběžek, za nás ale nechceme zatím nic slibovat, takže prozatím sem vyrazte se svou vlastní koloběžkou a sledujte případně stránky areálu, kde budou o případné novince informovat.

Zdroj: Tomáš Rucký Jak Rodinný trail tak i Flowtrail končí u rybníku Úžas v Hynčicích, který je takovou oázou areálu Kraličák, protože už z dálky působí až idylickou atmosférou. Posezení na molu nebo travnaté plážičce se tu takřka nedá odolat, navíc se dá tenhle relax zpestřit i projížďkou na paddleboardu, který si tu za 180 Kč/hod můžete zapůjčit. Přímo u rybníku najdete i kulatý dřevěný stánek s malým občerstvením (pivo Keprník 0,5 - 40 Kč, nakládaný hermelín 85 Kč).

Zdroj: Tomáš Rucký Koho na vodu moc neužije, může si tu dát malou exkurzi a navštívit lehká opevnění, která tu traily doslova křižují. Pokud uvidíte u řopíku, jak se lidově lehkým opevněním říká, vztyčenou českou vlajku, značí to, že je řopík otevřený a pravděpodobně k němu od milého pána dostanete i odborný výklad zdarma.

Zdroj: Tomáš Rucký Hlavní zázemí areálu Kraličák je stejně jako v zimě situované ve Stříbrnicích a jsou pro něj charakteristické barevné kontejnery. Kromě pokladen a toalet tu najdete také občerstvení v baru „Contayner“, který je originálně umístěný do jednoho z kontejnerů. Určitě tu ochutnejte Staroměstskou máslovou trubičku (25 Kč), na pohled vám bude sice připomínat klasickou kremroli, ale kremrole to není, jasný pane J Čerstvě ji připravují v nedalekém Sterém městě a je výborná!

Zdroj: Tomáš Rucký

Kraličák v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                            3 hod 11 min

1 jízda na lanovce dospělí (nahoru)                                                  150 Kč

Celodenní jízdné na lanovku dospělí                                                500 Kč

Bobová dráha 6 jízd                                                                          450 Kč

1 hod zapůjčení paddleboardu (rybník Úžas)                                   180 Kč

Zapůjčení elektrokola 1 den (Kolovna)                                            850 Kč

Provozní doba lanovky                                                                      Každý den (1.7.-31.8.)

                                                9:00 – 17:00

Webové stránky                                                                               www.mujkralicak.cz          

Zdroj: Tomáš Rucký

Na Kraličáku jsme reportovali v helmách a brýlích značky SMITH, s tlumením FOX, řetězem KMC a vložkami do kol TANNUS od firmy CYKLOŠVEC.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Kraličák Kraličák Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 29. 7. 2022 12:57 Nahlásit obsah