Kubínska hoľa – přehledný Minčol a pohádkové chaloupky

Kubínska hoľa – přehledný Minčol a pohádkové chaloupky Zdroj: Tomáš Rucký

V Kubínské holi jsme si střihli teprve svou premiéru a byli jsme velmi mile překvapeni. Zdejší sjezdovky nabídnou totiž docela lyžařsky zajímavé parametry, ať už slušným převýšením, délkou nebo šířkou. Malebné chaloupky přímo na sjezdovkách, lehátkové posezení s výhledem do krajiny a poctivé večerko jen milý dojem ze střediska podtrhují.

Sjezdovky se tu v poctivých délkách spouští z dominantního vrcholu Minčol, který je vysoký 1396 m, takže tratě mají slušnou délku i převýšení. Pokud si například z vrcholu až dolů dáte kombinaci sjezdovek Pretekárska Super G I a Pretekárska Super G II, tak nalyžujete nějaké 3 km na plnohodnotné sportovní sjezdovce, na které se v minulosti pořádal i Evropský pohár v Super G.

Zdroj: Tomáš Rucký Osobně mě tu mile potěšila štědrá šířka sjezdovek, a to drtivou většinu času, protože jen málokdy se nějaká část trati zúžila v rámci nějakého lesního průseku. Šířka sjezdovek a jejich minimální členitost tady přispívají k dostatečné přehlednosti na kopci, což mohou ocenit i méně zkušené lyžaři. Těm zkušeným tu bude naopak po chuti příjemný sportovní sklon, na kterém se tu dá velmi snadno a zlehka pokládat do oblouků.

Zdroj: Tomáš Rucký Velmi se mi tu líbil horní úsek sjezdovky Pretekárské Super G I, která se po volnějším úvodu otevře v jednu širokou, přehlednou a poctivě červenou runway. Ta byla nejlepší hned z rána hlavně pro ty, kteří na první lano vyrazili Tatrapomou, protože jsou svahu o něco dříve než ti, co jedou sedačkovou lanovkou. Tím pádem se tyhle skoro až alpské parametry dají minimálně na první jízdu užívat tak, jako by šlo skoro o privátní lyžování.

Zdroj: Tomáš Rucký Příjemně jezdivá je také sjezdovka Pretekárska Super G II, což je červená přímá trať spouštějící se dolů ve spodní část areálu bez jakýchkoli zatáček a zpestřuje ji jen pár lehkých terénních zlomů, za které je ale dobře vidět, takže ji spíš dodávají na hravosti. Areál je de fatco rozdělený do dvou pater, takže si můžete vybrat, jestli chcete jezdit spíš horní část, nebo dolní část nebo si chcete nakombinovat sérii sjezdovek od shora až dolů.

Zdroj: Tomáš Rucký Zatímco pravou stranu kopce obsluhuje sedačková lanovka a působí tak „rušněji“, na levé straně kopce jsou natažené celkem 4 rychlé pomy, které vytváří takovou tu romantickou atmosféru netknuté přírody. Já osobně na pomy nedám dopustit – jsou rychlé, nedělají se na nich fronty, člověk se na nich pořád trochu „hýbe“, takže sezením nevymrzne a navíc v případě Kubínské hole vedou tatrapomy narozdíl od sedačkové lanovky až na samý vrchol Minčolu.

Zdroj: Tomáš Rucký Velmi hezký prostor se tu nabízí také začátečníkům a dětem, který tu tvoří spojení sjezdovek Cvičná 1 a Cvičná 2 ve spodní části střediska. Splynutím těchto dvou modrých svahů tu vznikla jedna rozlehlá cvičná pláň, která je po obou stranách obsluhovaná dětskými pomami. Na tomto širokém lyžařském hřišti se vám ratolest jen tak nezatoulá.

Zdroj: Tomáš Rucký Pro ty úplně nejmenší se tu nabízí dětský lyžařský park, který je od okolního dění dostatečně odsunutý, bezpečně ohraničený, a kromě instruktorů sem ani nikdo jiný nesmí. Mírný cvičný plácek je tu obsluhovaný lanáčkem, pojízdným pásem a celkově je tu dostatek nerušeného placu, aby děti mohly zkoušet první lyžařské krůčky. Lyžařská škola je tu pod taktovkou Ski Activ, jejichž ceník najdete zde.

Zdroj: Tomáš Rucký Co se týká občerstvení, narazíte tu podél sjezdovek na řadu originálních a milých chatiček a hospůdek. Pro drobné občerstvení s tím nejlepším výhledem v areálu můžete volit bufet Vrcholovka, který se v rámci areálu nachází nejvýš, tedy u výstupu sedačkové lanovky B. Když počasí nepřeje, dá se posedět v prosklené panoramatické části, pokud přeje, dá se tady přímo z lehátek užít malebné výhledy i vitamin D.

Zdroj: Tomáš Rucký Něco teplého k jídlu, jako jsou například strapačky s kapustou (13,50 eur) nebo borůvkové knedlíky polité máslem (11,50 eur) si pak můžete poručit v níže položené samoobslužně restauraci Srdcovka. Tuto hospůdku budete chtít ale navštívit hlavně kvůli jejímu „instagramovému“ fotospotu, tedy srdíčku na terase s výhledem. Mimochodem, víte, jak všude jinde než v Itálii ten Aperol trochu „šidí“? Tak tady ne. Tady ho mají, jak se patří. Na mou duši.

Zdroj: Tomáš Rucký Zmíněné parádní parametry sjezdovek si tady můžete užít i za večerního osvětlení, protože na sjezdovce Pretekárska Super G II probíhá i večerní lyžování, a to každý den kromě středy a neděle už do 17 do 20:30 hod.

Zdroj: Tomáš Rucký Sjezdovka je dlouhá přes 1200 metrů, takže patří na Slovensku rozhodně k jedněm z těch nejdelších. Při večerním lyžování je navíc v provozu rychlá poma, takže za jedno večerko nasekáte spoustu jízd. Sjezdovka má v této části přívětivý červený sklon a je po celé délce přehledná, takže se tu dá poměrně kvalitně potrénovat, zároveň by neměl být problém vzít na tohle osvětlené lyžování i děti nebo méně zkušené lyžaře.

Zdroj: Tomáš Rucký Nás to tu po pár jízdách lákalo do osvětlené chaloupky u sjezdovky podobně, jako Jeníčka a Mařenku do té perníkové. My si ovšem neulomili perníček, ale v malebném pohádkovém prostředí jsme si poručili horký nápoj (jelikož jsme už dolyžovali, tak JäggerteeJ) a připravil nám ho pán, který opět jakoby byl kouzelný dědeček z nějaké pohádky. A ještě s námi ztratil i pár milých slov. Jde tedy mimochodem o Chatu u Kramerov a vřele ji doporučujeme navštívit, protože ta lyžování v Kubínské holi dodává na takové tradiční romantické atmosféře.

Zdroj: Tomáš Rucký Do této pohádkové chaloupky samozřejmě můžete zavítat i přes den, kdy lze využít i vnitřní prostor, který plně rezonuje s tím vnějším. V útulné horské chatičce si tady můžete dopřát tradiční slovenskou kuchyni, jako jsou třeba bryndzové halušky s oštiepkom (10,50 eur), kotlíkový guláš (7,80 eur) nebo strapačky s kapustou a slaninkou (9,60 eur).

Zdroj: Tomáš Rucký Naším tipem na ubytování je hotel Green, který se od bezplatného centrálního parkoviště areálu nachází de facto přes cestu. Pokoje jsou vybudované v moderním stylu a najdete tu také hernu a wellness se saunami a vířivkami.

Zdroj: Tomáš Rucký Kubínska Hoľa v kostce:

Vzdálenost z Olomouce                                                                    220 km (3 hod)

Vzdálenost z Brna                                                                             280 km (3,5 hod)

Vzdálenost z Prahy                                                                           500 km (cca 6 hod)

Ceny skipasů                                                                                     flexibilní

Parkování                                                                                          zdarma přímo u střediska

Provozní doba                                                                                   8:30 – 15:30

Večerní lyžování každý den kromě středy a neděle 17:00 – 21:30

Webové stránky střediska                                                                 www.kubinska.sk

Webové stránky ubytování                                                               www.hotel-green.sk

Aktuální informace o počasí                                                             www.snow.cz/stredisko/315-kubinska-ho-a

Zdroj: Tomáš Rucký Na Kubínské holi jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami ONE WAY, v oblečení REHALL, v helmách a brýlích SMITH, se speciálně tvarovanými vložkami do lyžáků SIDAS a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.               Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Kubínska hoľa – galerie 2025 Kubínska hoľa – galerie 2025 Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 27. 2. 2025 10:37 Nahlásit obsah