Modrý trojúhelník na stromě: Co znamená, když jej najdete v lese?

Modrý trojúhelník na stromě: Co znamená, když jej najdete v lese? Zdroj: Shutterstock

Při procházce českou přírodou můžete často narazit na značku modrého trojúhelníku na stromě. Už jste někdy přemýšleli nad tím, co znamená? Tento symbol se používá ve všech krajích Česka a pro ochranu přírody je velmi důležitý. Proto je opravdu dobré vědět, co modrý trojúhelník na stromě označuje a k čemu vůbec slouží. Jak to s ním tedy je?

Modré trojúhelníky označují doupné stromy

Pokud v lese narazíte na strom s modrým trojúhelníkem, měli byste vědět, že tento symbol je dílem ornitologů a lesníků. Modrý trojúhelník totiž označuje doupné stromy nebo stromy s hnízdem. 

Doupné stromy slouží nejen pro rozmnožování ptáků, ale představují také úkryt pro další živočichy. Tyto stromy hojně vyhledávají rovněž netopýři, plhové, lesní myšice nebo veverky.

Modrý trojúhelník najdete na živých i odumřelých stromech

Symbol modrého trojúhelníku v přírodě běžně najdete na žijících stromech, ale i na odumřelých stromech, pahýlech nebo také vývratech. 

“Ty jsou v lese ponechány k přirozenému dožití a následnému rozpadu. Cílem je udržet v lesích ty nejcennější stromy, poskytující hnízdiště,” informovaly veřejnost o značce modrého trojúhelníku na stromě Lesy České republiky na svém twitterovém profilu.

Zdroj: Shutterstock Značka modrého trojúhelníku chrání strom před pokácením

Se značkou modrého trojúhelníku na stromě se setkáte prakticky po celém Česku. Proč je tak důležitá? Upozorňuje těžaře, aby strom nekáceli, protože v něm žijí ptáci nebo poskytuje útočiště dalším živočichům.

Ptáci totiž nehnízdí pouze v budkách připravených člověkem. Některým ptačím druhům jsou mnohem bližší přirozené otvory ve stromech. Jelikož kácením tyto doupné stromy v minulosti mizely, značící systém modrých trojúhelníků se je snaží ochránit a udržet tím přirozené útočiště řadě živočišným druhům.

Zdroj: Vysocina.rozhlas.cz, Twitter.com/LesyCR, Novinykrajevysocina.cz, Novinky.cz

Autor:
Publikováno: 13. 7. 2023 14:25 Nahlásit obsah