Plešivec – na kopci dřív, než řekneš Plešivec

Plešivec – na kopci dřív, než řekneš Plešivec Zdroj: Tomáš Rucký

Teprve příští rok oslaví skiareál Plešivec své první desetiletí provozu, a tak ho pořád můžeme mezi českými areály považovat tak trochu za „benjamínka“.

Mladost tohoto krušnohorského areálu se tu odráží v moderních technologiích, jako jsou tři rychlé sedačkové lanovky na vrchol Plešivce nebo jeden z největších a nejlépe vybavených dětských lyžařských parků u nás.

Sjezdovky na Plešivci mají společných hned několik věcí. Jednak jsou to všechno ženské –Hana, Aida, Pavla., Renata,… a jednak jsou všechny veskrze široké a velmi hezky přehledné.

Zdroj: Tomáš Rucký Na tyhle „plešivecké dámy“ vyváží tři sedačkové lanovky a zejména sedačky Pstruží a Modesgrund frčí jak o závod, takže nám pokaždé přijde, že si na lanovce sotva stihneme dát „storýčko“ nebo „selfíčko“ a už jsme nahoře. Ani pracovní telefonát se nevyplatí, protože vás lanovka za pár minut vyplivne na startu sjezdovek, což jistě ocení hlavně lyžaři, co rádi sekají jednu jízdu za druhou.

Zdroj: Tomáš Rucký Už takovým naším rituálem na první jízdu je sjezdovka Hana, která je se svými necelými dvěma kilometry (1820 m) nejdelší sjezdovkou areálu. Nejvíc se mi na ní líbí její horní pasáž, která je široká a sportovně prudká, takže si hned na úvod pěkně zahřejete svaly.

Zdroj: Tomáš Rucký Dolní modrá pasáž ve stínu je sice stále poměrně svižná, ale spíš jde jen takový dojezd k lanovce, takže většinou po prudším padáčku na Haně přejíždíme na modrou Milenu, kde se dá dobře zužitkovat nabitá rychlost z Hany a na o něco mírnějším sklonu se lyže nechají pěkně postavit na hrany.

Zdroj: Tomáš Rucký Další plešiveckou ženskou je Aida, která začíná trochu zhurta krátkým černým padáčkem, pak ale na příkrosti poleví a srovná se do akurátního červeného sklonu opět přívětivého pro pokládané oblouky. Aida zůstává v ranním stínu nejdéle ze všech tratí, a tak zatímco horní část Hany bývá odpoledne díky sluníčku už poměrně dost naměklá, Aida nabídne tvrdý a rovný povrch i po poledni.

Zdroj: Tomáš Rucký Vlídnější sjezdovky pro méně zkušené lyžaře na Plešivci najdete v levé části areálu, respektive na modrých a širokých sjezdovkách Renata a Pavla, které nejsou nikterak členité, a tak poskytují dostatečnou přehlednost, která je zejména ze strany začínajících lyžařů tolik žádaná. Zatímco Renata je se svou délkou 450 m nejkratší sjezdovkou areálu, kilometr a půl dlouhá Pavla vás nechá si ty pohodové obloučky na modré užít dosyta.

Zdroj: Tomáš Rucký Dětský lyžařský park je umístěný u nástupního místa v Abertamech, a tak je od hlavního dění trochu „odsunutý“, takže děti a začátečníci mají naprostý klid na učení se prvních lyžařských krůčků prakticky ve svém vlastním areálu. Díky úctyhodné rozloze 10 000 m² jde navíc o jeden z největších dětských lyžařských parků v České republice. Park je oddělený na dvě zóny, přičemž ta spodní je určená veřejnosti zcela zdarma včetně pojízdného pásu a několika slalomových prvků.

Zdroj: Tomáš Rucký Ta pravá hitparáda začíná ale v horní části, která zahrnuje další 3 pojízdné pásy, dětské slalomy z molitanových pohádkových postaviček nebo kuželů, skokánky, bedýnku, „mrkvové pole“, na kterém se děti učí na lyžích zašlapovat mrkve, aby je vlk nesežral a celou fůru dalších metodických pomůcek. Co jsem si tak z pozorování všimla, tak platilo co jízda, to jiná pomůcka a děti se s instruktory dobře bavily.

Zdroj: Tomáš Rucký Pár let jsem si jako instruktorka v lyžařské škole odučila a velmi se mi tu líbil nápad s mírnými kobercovými schůdky, na kterých se děti učily bokem stoupat do kopce. Kdo už tohle děti někdy učil, určitě si vzpomene, jak rády se děti natáčí směrem ke kopci čelem, nikoli bokem a lyžičky jim kloužou ze svahu dolů. Tady ovšem schůdky definují jasný prostor, kam s horní lyžičkou „ťápnout“, a tak děti techniku stoupání do kopce velmi rychle pochopí. S celodenním skipasem máte vstup do parku zdarma, jinak se platí 50 Kč vstup pro děti na celý den.

Zdroj: Tomáš Rucký Pauzu na občerstvení si můžete na Plešivci dát v kulatém aprés-ski stanu přímo na sjezdovce Renatě nebo na prosluněné terásce v baru U Dostyho, který nabídne pizzu, dobroty na grilu jako například klobása z udírny a výborné dortíky – tamní cheesecake můžu opravdu vřele doporučit! Velmi se mi tu líbila paní barmanka, která mi při objednávání Aperolu nabídla, jestli nechci zkusit něco nového a umíchala mi speciální drink „Plešivec rise“. Jako správná barmanka neprozradila všechny ingredience, nicméně drink chutnal po kokosu a pomeranči, tak si ho schválně někdy na Plešivci U Dostyho zkuste poručit!

Zdroj: Tomáš Rucký Na poctivou českou domácí kuchyni určitě zajděte do restaurace hotelu Plešivec na samém vrcholu Plešivce. Sice si od výstupu lanovky musíte po svých vyšlápnout kousek do kopce, tamní speciality ale za to stojí. Já tu obvykle nedám dopustit na jejich lívanečky s borůvkami a zakysanou smetanou (129 Kč), tentokrát jsem z jídelního lístku vyzkoušela pomalu pečenou krkovici na černém pivě s bílým zelím a knedlíkem (229 Kč) a za mě nešlo nic vytknout, porce je rozhodně víc, než dostačující. Na výběr tu je dále ze sedmi dalších hlavních jídel, salátů, polévek, těstovin a také steaků.

Zdroj: Tomáš Rucký Abyste měli druhý den sjezdovky přímo pod nosem, můžete se na vrcholu Plešivec ve stejnojmenném hotelu klidně i ubytovat – pokojíčky tu představují takové romantické světničky s výhledem na Krušné hory a pobyt se dá rezervovat i s polopenzí.

Plešivec v kostce:

Vzdálenost z Prahy:                                                  2 hodiny

Celodenní skipas dospělí                                           680 Kč

Celodenní skipas děti (do 16 let)                              410 Kč

Celodenní skipas senioři/studenti                             500 Kč

Provozní doba lanovky                                              9:00- 16:00

Webová stránka                                                         www.skiarealplesivec.com

Parkování                                                                  zdarma u stanice lanovky v Pstruží

                                                                                   zdarma v Abertamech

Zdroj: Tomáš Rucký Na Plešivci jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Plešivec - galerie Plešivec - galerie Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 22. 2. 2022 10:54 Nahlásit obsah