Kolik stojí umělé oplodnění v roce 2022

Kolik stojí umělé oplodnění v roce 2022 Zdroj: europeivf.com/cz

Zatímco dřív byly „děti ze zkumavky“ raritou, dnes jde už o téma, které nikoho nepřekvapí. IVF léčbu páry běžně volí, když jinudy cesta nevede. Nejasnosti však obvykle panují okolo toho, kolik vlastně takové asistované početí stojí.

IVF léčba je hrazená zdravotní pojišťovnou

Na začátek si ujasníme to, zda vám s rozpočtem uleví zdravotní pojišťovna. Odpověď zní: Ano, české zákony umožňují při splnění podmínek hradit léčbu ze zdravotního pojištění, ovšem s určitými limity. Prvním limitem je věk: má-li žena diagnostikovanou oboustrannou neprůchodnost vejcovodů, pak jí pojišťovna hradí IVF od 18 do 40 let. Ostatním ženám pak ve věku od 22 let do čtyřicítky (39 let + 364 dní).

Počet hrazených cyklů se může lišit

Druhým zákonem stanoveným limitem je počet cyklů. To, kolik vám jich zdravotní pojišťovna uhradí, záleží na počtu embryí, které vám byly transferovány. Maximálně se však jedná o 4 hrazené cykly, a to v případě, že vám během prvních pokusů bylo transferováno jen jedno embryo.

Zdroj: Shutterstock Intrauterinní inseminace je hrazena celkem 6krát

Páry, které jsou jsou s léčbou plodnosti na úplném začátku, zpravidla volí tzv. intrauterinní inseminaci, spočívající v zavedení spermií do dutiny děložní (v době ovulace), což ulehčí jejich cestu k oplodnění vajíčka. Tento zákrok zdravotní pojišťovny proplácí za život ženy celkem šestkrát, přičemž těchto šest pokusů nespadá pod „klasické cykly“ (zmíněné výše), počítají se tedy zvlášť.

Na doplňkové metody a léky si sáhnete i do vlastní kapsy

Počítejte však s tím, že kompletní léčba bude vyžadovat i vaši finanční spoluúčast – zdravotní pojišťovna hradí určitý balík služeb, ale na zaplacení ostatních doplňkových metod si budete muset sáhnout i do vaší kapsy. Jedná se především o léky na hormonální stimulaci a propracované laboratorní metody, které šanci na otěhotnění zvyšují. Konkrétní částky se v rámci klinik liší, avšak kvalitní centrum asistované reprodukce s vámi finanční stránku umělého oplodnění hned na začátku léčby pečlivě a ochotně probere.

Autor:
Publikováno: 12. 4. 2022 09:32 Nahlásit obsah