Krásy švýcarských velehor se dají užívat různými způsoby – pěšky, ze sedla kola nebo i z pohodlí vlakového vagonu. Červené vláčky Rhétských drah v kantonu Graubünden jsou spíš atrakcí, než dopravním prostředkem a u takového Bernina Expressu to platí dvojnásob.
Výlet jsme začali ve Svatém Mořici, kde jsme nasedli na Bernina Express, pro který jsou typická panoramatická okna, takže z přírodních krás vidíte ještě víc. A o to v Bernina Expressu jde, protože projíždíte po nejvýše položené trati v Alpách, takže ty nejkrásnější švýcarské scenérie zahrnující jak ledovce, tak tyrkysově modrá jezera, vidíte přímo z pohodlí vlaku bez nutnosti dlouhého vandru nebo cyklovýletu.
Zdroj: Tomáš Rucký
Motto Bernina Expressu zní „Od ledovců k palmám“, takže už za městečkem Ponteresina jsme se díky výhledu na mohutné ledovce nemohli odlepit od okna. Když už jsme zavařili foťáky a kamery, rozhodla se tahle graubündenská krajinka vytasit s dalším esem v rukávu, kterým bylo jezero Lago Bianco u stanice Ospizio Bernina (2 253 m), což je vůbec nejvýše položená železniční stanice Rhétské dráhy, právem tedy přezdívaná jako „Střecha Rhétské dráhy“.
Zdroj: Tomáš Rucký
Z Ospizio Bernina vlak začne postupně klesat přes romantické nádražíčko Alp Grüm, zastávku Cavaglii až do městečka Poschiavo, za kterým vlak opět těsně lemuje jezero, tentokrát Lagho di Poschiavo. Tohle jezero už sice není tyrkysově modré a nekontrují mu ledovce, na druhou stranu máte díky rozbouřené hladině pocit, že jedete podél moře. O tom, že s mořem nejsem až tak od věci, svědčí i „Miralago Beach“ na samém jihu jezera u stanice Miralago. Není to sice písčitá pláž se slunečníky, ale terasa na zelené trávě s výhledem na jezero a možnost objednat si k tomu poctivý Aperol Sprizt by mohly leckoho donutit vystoupit z vlaku a dát si tu za zvuku šplouchajícího jezera pauzu.
Zdroj: Tomáš Rucký
Až do Tirana jsme sice nedojeli, ale nenechali jsme si ujít ještě jeden foto-spot jen pár minut za Miralagem, a tím je unikátní točitý viadukt Brusio, který na vás kouká takřka z každé brožurky Rhétských drah.
Zdroj: Tomáš Rucký
V jakékoli stanici si samozřejmě můžete vystoupit a podniknout výlet za krásami švýcarských Alp. My jsme vystoupili na nádražíčku Alp Grüm, které je dostupné pouze vlakem rhétské dráhy (a samozřejmě s dávkou fyzičky i pěšky nebo na kole), a odtud jsme se klesající horskou pěšinou vydali na nedaleké tyrkysově modré jezero Lagh da Palü. Jezero Lagh da Palü se nachází jen půlhodinku od nádraží Alp Grüm, takže celý výlet i se svačinou u jezera zabere něco málo přes hodinku.
Zdroj: Tomáš Rucký
Vlaky Rhétské dráhy jsou dobrým pomocníkem také při cykloturistice, koneckonců trasu Svatý Mořic-Tirano kopíruje i cyklotrasa MTB Bernina Express, takže kdykoli dojdou síly, můžete naskočit na vlak. Typický alpský trail s minimem náročnosti na techniku vede z Ospozio Bernina do Morteratsch, tam zas můžete využít vlaku RHB a dostat se zpátky na místo startu, případně jinam. Co se panoramat týče, mají hlavní roli bezlesé pláně, které tu hrají snad všemi odstíny zelené barvy a do hor příroda namixovala kromě zelené ještě šedou a bílou, takže předpokládaný hodinový sjezd se nám díky zastavování na výhledy skoro o polovinu protáhnul. Trail po celou dobu jede svižně z kopce, je potřeba jen minimum šlapání a střídá se tu vyhlazená pěšinka s občasnými techničtějšími kamenitými pasážemi, vše ale zvládne i rekreační jezdec.
Zdroj: Tomáš Rucký
O něco techničtější trail vede z Ospizio Bernina na druhou stranu směrem do Poschiava, respektive od železniční stanice je potřeba vyšlápnout malý kopec k restauraci Cambrena a odtud jet asi 2 minuty po hlavní silnici na Bernina Pass. Prakticky za cedulí Bernina Passu startuje po pravé straně zmíněný trail a už v jeho úvodu cítíte ty pravé trailové vibrace, protože se jede už od začátku po ortodoxní turistické pěšině plné kamenů i jezdivých plynulých pasážích, takže rovnou odemykejte tlumiče a připravte se na kilometry poctivého terénu.
Zdroj: Tomáš Rucký
Trail je zhruba 20 km dlouhý, střídají se na něm i mírné výjezdy, vše se ale odehrává na přírodní pěšině a samozřejmě jak jinak než s výhledem na hory, který příjemně rozptyluje od jízdy. Jediné, co chvílemi trochu kazí atmosféru, je nedaleká silnice – jde o všem jen o horní část trailu a pořád tu zbývá dost výhledů na to, aby vás silnice nijak nerušila.
Zdroj: Tomáš Rucký
Pokud chcete brázdit železnici Rhétské dráhy, jak se vám zlíbí, nastupovat a vystupovat, kde se vám zamane, doporučujeme zakoupit Swiss Travel Pass, který vám nějaký ten frank ušetří a platí nejen na vlaky, ale na celou veřejnou švýcarskou dopravu, včetně například lodí nebo i některých lanovek.
Zdroj: Tomáš Rucký
Rhétské dráhy v kostce:
Informace o Švýcarsku……………………………….... https://mojesvycarsko.com/clanek/1392-rhetska-draha
Web Rhétské dráhy………………………………………………………………………………. https://www.rhb.ch/cz/home
Ceny jízdného…………………………………………………………….… https://www.rhb.ch/de/ticket-abonnemente
Bernina Express……………………………………………https://mojesvycarsko.com/clanek/374-bernina-express
Swiss Pass…….. https://mojesvycarsko.com/clanek/386-doprava-po-svycarsku-swiss-travel-system-sts
Spoje ČR-Švýcarsko……………………………… https://www.cd.cz/typy-jizdenek/vlakem-do-evropy/-27010/
Zdroj: Tomáš Rucký
Galerie Rhétské dráhy - galerie léto 2023 Prohlížet galerii