Ruský miliardář zaplatil nejosamělejší ženě na světě nový domov. Agafya Lykova žije v horách na Sibiři přes 70 let

Ruský miliardář zaplatil nejosamělejší ženě na světě nový domov. Agafya Lykova žije v horách na Sibiři přes 70 let Zdroj: Twitter.com @siberian_times

Agafya Lykova si díky svému způsobu života vysloužila přezdívku "nejosamělejší žena na světě". Tato 76letá žena pobývá celý život v ústraní sibiřských hor. Jelikož se začala její chalupa rozpadat, ruský miliardář Oleg Deripaskov se rozhodl, že jí zafinancuje nový domov.

Současná stařenčina chalupa je v dezolátním stavu

Jak uvádí portál The Siberian Times, stará rodinná usedlost nacházející se v sibiřských horách, v níž Agafya Lykova žije, se nachází v katastrofálním stavu. Aby mohla 76letá stařenka pokračovat ve svém stávajícím způsobu života, hliníkový magnát Oleg Deripaskov jí po prosbě veřejnosti podal pomocnou ruku. Díky jeho finančnímu daru tak bude mít Agafya Lykova novou chalupu.

Zdroj: Twitter.com @siberian_times Tato žena žije od svého narození v horách uprostřed sibiřské tajgy, a to poblíž přírodní rezervace Khakassky. Její rodina, která patřila k pravoslavným starověrcům, si postavila v sibiřské divočině dům v roce 1936. Na Sibiř odešli proto, aby kvůli svému vyznání unikli náboženským perzekucím.

Od 70. let 20. století žije Agafya naprosto sama

Domov, kde Agafya Lykova žije, se nachází 150 kilometrů od nejbližšího města. Její rodina tu bydlela izolovaně až do začátku 70. let 20. století, kdy jejich zemědělskou usedlost v sibiřských horách náhodou objevili sovětští geologové.

Zdroj: Twitter.com @siberian_times Agafya Lykova se nikdy nevdala a neměla děti. Potom, co její rodiče koncem 70. let zemřeli, žila v rodinném domě úplně sama. Celé roky byla přitom živa díky chovu hospodářských zvířat a pěstování vlastních plodin. Právě s ohledem na tento způsob života, kterého se nechtěla nikdy vzdát, jí lidé začali říkat “nejosamělejší žena na světě”.

Nemá vybudovanou imunitu, koronavirus je pro ni rizikem

Po celý rok je Agafya Lykova bez přítomnosti jakýchkoliv dalších lidí. Pouze dvakrát až třikrát ročně ji navštíví místní inspektor, aby zkontroloval, jak se jí žije a zda nemá zdravotní problémy. Jezdí však za ní také televizní štáby a čas od času ji navštíví zvědavý influencer.

Jelikož má Agafya po celý život minimální kontakt s vnějším světem a nemá tak zcela vybudovanou imunitu, může být velmi náchylná na některá onemocnění. A to je v době pandemie koronaviru velký problém.

Zdroj: Twitter.com @siberian_times “Je jako Mauglí, který se nikdy nesetkal s moderními nemocemi a infekcemi,” poznamenal úředník místní samosprávy, který zároveň odrazuje všechny zvědavce, aby v současné rizikové době Agafyu navštěvovali. Mohli by ji totiž ohrozit nejen na zdraví, ale i na životě.

Autor:
Publikováno: 8. 1. 2021 09:18 Nahlásit obsah