Tanvaldský Špičák – z flowtrailu na vesmírnou loď

Tanvaldský Špičák – z flowtrailu na vesmírnou loď Zdroj: Tomáš Rucký

Tanvaldský Špičák je jedním z hlavních výletních cílů Jizerských hor. Na vrchol Tanvaldského Špičáku tady turisty i bikery vyváží sedačková lanovka, která bez námahy umožní obdivování Jizerek ať už z tamní rozhledny nebo přilehlé Fanterovy skály.

Velkým cyklistickým lákadlem jsou na Tanvaldském Špičáku traily pro širokou veřejnost a za návštěvu stojí i nedaleká moderní rozhledna na Malém Špičáku.

Kdo by rád zkusil nějaké to trailové ježdění na kole, ale ještě si příliš nevěří, je Tanvaldský Špičák ideální volbou – jak pro začátečníky, tak pro děti, nebo pro dívky, které ještě potřebují získat na kole větší jistotu. Z Tanvaldského Špičáku se totiž spouští tzv. flowtraily, což jsou  zcela vyhlazené traily, na kterých nemusíte ani šlapat ani brzdit. Jsou plynulé, pozvolné a skládají se hlavně z klopených zatáček a terénních vln.

Zdroj: Tomáš Rucký Traily mají společný start na vrcholu Tanvaldského Špičáku, kam vás každou půlhodinku vyveze sedačková lanovka. Zhruba po 30 metrech se traily rozdělí na pravou modrou variantu a levou červenou. My na rozjetí zvolili nejprve modrý trail, který se na svém úvodu žene svižným tempem po bezlesé pláni a je zpestřený dvěma skoky, které nezkušeným bikerům doporučuji objet. Bavit ale rozhodně bude série terénních vln a klopenky se štědrým radiusem, takže tu jezdec neztrácí rychlost a může si užívat plynulou svižnou jízdu. Závěrečná část modrého trailu je pozvolnější, nicméně pořád není potřeba šlapat, takže se jen vezete na hladké lesní pěšince a užíváte si krásy Jizerek.

Zdroj: Tomáš Rucký Červený trail je velmi podobný modrému, jen je možná místy užší a místy trochu rychlejší. Dá se tu občas od něčeho odrazit a poskočit si a celkově i tohohle trailu oceňuju nenáročnost a hravost. Zhruba ve dvou třetinách kopce se červený trail napojí na modrý.

Zdroj: Tomáš Rucký Na červeném trailu najdete i jedinou černě značenou pasáž, která zahrnuje kamenité pasáže a jednu ikonickou skalku, která se dá označit za takový klasický fotospot Tanvadlského Špičáku. Kameny jsou tu ale docela příjemně vyskládané, takže místy tu trail připomíná vydlážděný chodník a kromě dvou prudších úseků tu není nic příliš náročného. Začátečníkům ale doporučuji tuhle pasáž objet.

Zdroj: Tomáš Rucký Než se vydáte na traily, můžete se trochu rozcvičit na pumptracku kousek nad nástupištěm lanovky. Koneckonců se trochu zahřejete už při cestě na něj, protože musíte vyjet kousek po sjezdovce nahoru a to je docela kopeček. Tento pumptrack je specifický tím, že je „zapuštěný“ do země, a to z toho důvodu, aby se v zimě dal lehce zahrnout sněhem a mohlo se přes něj lyžovat.

Zdroj: Tomáš Rucký Na cyklovýlet jsme se vydali po červeném trailu na křižovatku Pod Špičákem a dále jsme následovali značku směrem na Špičák-jižní sedlo, která nás protáhla nejprve po přírodním úzkém trailu, následně se sjelo na pohodovou lesní šotolinu, která vede až do sedla z kopce.

Zdroj: Tomáš Rucký Ze Špičáku-jižního sedla to je už je jen pár minut šlapání do krátkého kopce a jste na vrcholu Malého Špičáku, který je „zdobený“ vyhlídkou, která hlavně zespoda připomíná vesmírnou loď.

Zdroj: Tomáš Rucký Z této vyhlídky moderního rázu si můžete užít výhledy nejen na Jizerské hory, ale také na město Tanvald.

Zdroj: Tomáš Rucký Z Malého Špičáku jsme se spustili po freeridové trati Bobovka, která prochází starou bobovou dráhou a pyšní se poctivě velkými skoky. I když tu není lanovka a jde opravdu o trať v lese bez žádného velkého zázemí, je trať krásně upravená, jakoby rovnou připravená na závody Bobovka Cup, který se tu jezdí. Protože tyhle skoky nejsou na to, jet si na ně jen tak „zablbnout“, ale jsou opravdu většího kalibru, zvolili jsme si nakonec na sjezd vedlejší vyhlazenou lesní cestičku, která nás v mírných zatáčkách svezla až k městu Tanvald. Po cyklostezce 3025 a následně 4310 jsme se Údolím Kamenice dostali zpět k lanovce na Tanvaldský Špičák.

Zdroj: Tomáš Rucký Na Tanvaldský Špičák se samozřejmě můžete klidně vydat i bez kola užít si jizerskohorská panoramata ať už z kamenné rozhledny, nebo z přírodní vyhlídky Fanterovy skály, na kterou se dá vylézt po žebříku takřka až v dobrodružném stylu.

Zdroj: Tomáš Rucký V rámci rozhledny na vrcholu Tanvaldského Špičáku najdete i příjemnou restauraci s pestrým výběrem nejen teplých jídel, ale i druhů cukrové vaty od pomeranče přes coca colu až po kokos nebo mátu. Z hlavních jídel si tu můžete vybrat ze svíčkové (162 Kč), králičího stehna pečeného na žampionech (162 Kč) nebo z vepřového rizota sypaného sýrem (152 Kč). Pauzu na oběd si tu můžete užít uvnitř restaurace nebo na venkovní terásce s výhledem na dětské hřiště s trampolínami.

Co se týká novinek v okolí Tanvaldského Špičáku, můžete se projet na novém pumptracku ve Smržovce a v Janově a na příští rok se chystá nový dirt park pro bikery kousek za dojezdem Bobovky v kempu Tanvaldská kotlina a možná se můžeme začít těšit i na nový trail na Tanvaldském Špičáku.

Zdroj: Tomáš Rucký

Tanvaldský Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                           1h 30min
1 jízda na lanovce nahoru (dospělí)                                                  120 Kč                 
3 jízdy bikepark                                                                                320 Kč

6 jízd bikepark                                                                                  540 Kč

10 jízd bikepark                                                                                720 Kč
Celodenní bikepas                                                                            590 Kč

Zapůjčení celoodpruženého kola                                                      650/850 Kč/den

Zapůjčení pevného kola                                                                   400 Kč/den                      

Provozní doba červen                                                středa-neděle od 9:30 do 17:00

Provozní doba červenec-srpen                                              denně od 9:30 do 17:00

Provozní doba září (do 3.10.)                                    středa-neděle od 9:30 do 17:00

Jízdní řád lanovky                                                     9:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00

Webové stránky                                      www.skijizerky.cz/cz/leto/bikepark-tanvaldsky-spicak

Zdroj: Tomáš Rucký Na Tanvaldském Špičáku jsme reportovali na kolech KONA, v oblečení FOX a s helmami a brýlemi značky SMITH.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Tanvaldský Špičák Tanvaldský Špičák Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 1. 9. 2021 16:33 Nahlásit obsah